Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego Putin zaatakował Ukrainę, ale jest kilka dobrych powodów, dla których to zrobił. Po pierwsze, ma dużą władzę. Po drugie, ma historię, w której chce Ukrainy. I wreszcie, ma motywację, by to zrobić. Chce reanimować upadły Związek Radziecki, co jest zadaniem wymagającym od kraju.
Przez kilka miesięcy, zanim wskoczył do walki, Putin groził użyciem broni jądrowej przeciwko Ukrainie. Nie chodzi o to, że nie ma środków, ale o to, że boi się nacisku ze strony zachodnich państw NATO.
Rosja to zamknięty komunistyczny kraj, który ma słabą i przestarzałą armię. Ma jednak również prężnie działający internet. Tego samego nie można powiedzieć o Ukrainie. Jeśli jest jedna rzecz, którą Rosjanie mogą zrobić, aby zapobiec następnej wojnie, to jest to bycie bardziej wokalnym. Jest to problem od czasów władzy Putina, ponieważ kraj jest krytykowany za to, że nie mówi wystarczająco często o swoich problemach.
Jako prezydent Rosji, Władimir Putin zaczął nazywać Ukrainę „Małą Rosją”. Rosyjskie kierownictwo uważa, że musi stworzyć globalną dominację, podobną do tej, jaką miał Związek Radziecki. Aby to osiągnąć, kraj musi być zmilitaryzowany.
Jednym z powodów, dla których Putin chciał zmilitaryzować Ukrainę jest to, że kraj ten ma dostęp do Morza Czarnego, co jest ważne z wielu powodów. Ponadto obywatele Ukrainy domagali się bliższej integracji z Europą.
Putin ogłosił również, że Ukraina jest „lojalnym sojusznikiem” i przyrzekł spłacić każdy dług, jaki kraj ten jest winien Rosji. Choć jest to odważne stwierdzenie, jest ono również prawdziwe. Od 1991 roku Ukraina ma głębokie kulturowe i społeczne więzi z Rosją, w tym dużą społeczność rosyjską. Nie jest więc zaskoczeniem, że Putin chciałby odzyskać niektóre z tych terytoriów.
Istnieją trzy główne powody, dla których Putin rozpoczął atak na Ukrainę. Pierwszym jest to, że potrzebował dostępu do morza z powodów politycznych i ekonomicznych. Drugi powód jest taki, że chciał się pochwalić najnowszym sprzętem wojskowym. Wreszcie potrzebował zademonstrować światu, że potrafi zrobić coś ciekawego.
Nie tylko Ukraina musi się jednak tym przejmować. Zachód krytycznie odniósł się do postępowania Rosji w tej sytuacji. Nie przeszkodziło to temu krajowi w zademonstrowaniu własnej zdolności do zrobienia czegoś ciekawego. Ale nie powstrzymało to również Rosji od popełnienia kilku poważnych błędów. Co więcej, wiele z medialnego szumu było przesadzonych.
Mimo to Putin udowodnił, że jest w stanie zrobić wszystko, by jak najlepiej wykorzystać swoją władzę. Zakłóceniu uległo kilka kluczowych usług, w tym elektryczność i woda. Ponadto Kreml wysyłał doradców wojskowych. Przede wszystkim Kreml próbuje odzyskać część Półwyspu Krymskiego. Stosując tę samą taktykę, co w czasie zimnej wojny, Putin twierdzi również, że tworzy strefę buforową między siłami rosyjskimi i NATO.