Dlaczego liście eukaliptusa są zwracane

Dlaczego liście eukaliptusa są zwracane

Istnieje wiele różnych rodzajów drzew i krzewów, ale eukaliptus jest gatunkiem, który od wieków był wykorzystywany na różne sposoby. Obecnie jest to powszechne drzewo krajobrazowe na terenach miejskich i przedmieściach. Nazwa „eukaliptus” pochodzi od greckiego słowa eu, oznaczającego „dar od bogów”, i calyptos, czyli „kwiat”. Jego kwiaty są produkowane w klastrach, zwykle białe, czerwone lub żółte, i mają słodki, drzewny zapach.

Rośliny eukaliptusa są uważane za inwazyjne w niektórych obszarach, ponieważ mogą zmienić lokalny skład gleby. Tworzą również zagrożenia pożarowe w lasach. Niektóre gatunki eukaliptusów są zagrożone. Inne jednak zostały naturalizowane w różnych regionach. Kilka odmian eukaliptusa jest uprawianych na oleje, celulozę lub dla zachowania otwartej przestrzeni.

Większość drzew eukaliptusowych rośnie najlepiej w pełnym słońcu i w miejscu o dobrym przepływie powietrza. Oprócz zapewnienia schronienia dla rodzimych zwierząt, niektóre gatunki eukaliptusów mogą być wykorzystywane jako wiatrochrony. W tym celu można je sadzić w miejscach zacienionych lub w pobliżu źródeł wody. Ponadto, eukaliptus może pomóc w osuszaniu bagien. Chociaż eukaliptus nie jest zwykle zjadany przez owady, kilka oposów pierścieniowych i koala może spożywać jego liście.

Utrzymanie rośliny eukaliptusa w zdrowiu pozwoli jej produkować najlepszą jakość. Poprawi to również jej wygląd. Podczas przycinania powinieneś usunąć wszelkie słabe lub zachwaszczone gałęzie. Możesz również utrzymać ją w zdrowiu poprzez regularne podlewanie.

Jeśli rozważasz uprawę eukaliptusa w doniczce, możesz sprawić, że roślina będzie zdrowa, odcinając łodygi. Aby to zrobić, użyj pary odkażonych nożyc. Upewnij się, że przycinasz końce łodyg tak, że będzie miała świeże przejście dla powietrza i wody.

Gdy drzewo eukaliptusowe rośnie, jego zewnętrzna kora zaczyna się zrzucać. Około połowa zewnętrznej kory zostanie zrzucona, podczas gdy pozostała będzie przylegać do pnia i gałęzi. W końcu cały pień zacznie obumierać. Jednak pozostała część drzewa będzie nadal rosła i kwitła.

Innym powodem, dla którego liście eukaliptusa są zwracane jest susza. Podczas suchego okresu, liście eukaliptusa staną się wysuszone i kruche. Po pewnym czasie stracą swój zapach i będą wpadać pod prysznic. Na szczęście można pozostawić drzewo, aby na wiosnę ponownie zakwitło.

Ponieważ eukaliptus jest uważany za łatwopalny, należy zadbać o to, aby nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Może to spowodować, że szybciej straci swój zapach. Nie należy również trzymać eukaliptusa w pudełku lub pojemniku przez dłuższy czas. Bezpośrednie światło słoneczne może być również czynnikiem wysuszającym drzewko, powodując utratę jego zapachu.

Inne oznaki, że Twój eukaliptus nie jest zdrowy to utrata liści. Jeśli liście odpadają, może to oznaczać, że roślina cierpi z powodu stresu, choroby lub nieodpowiednich warunków wzrostu. Alternatywnie, może to wskazywać, że roślina przechodzi w stan spoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane