Dlaczego metale z katalizatorów są drogie

Dlaczego metale z katalizatorów są drogie

Konwertery katalityczne zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia ilości emisji uwalnianych z wydechu Twojego pojazdu. Urządzenia te są bardzo dobrze zaprojektowane, aby zmniejszyć emisję NOX i CO2 i pomóc w oczyszczeniu powietrza. Jednak koszt konwerterów katalitycznych nie jest tani. Są one wykonane z wielu różnych metali. Większość metali używanych w katalizatorach jest rzadka i cenna.

Cena katalizatora zależy od wartości towarowej użytych metali. Im droższy metal, tym wyższa cena. Na przykład platyna jest bardzo rzadka i ma wysoką wartość. Kosztuje około 31 dolarów za gram.

Rod to kolejny metal szlachetny, który jest używany w katalizatorach. Metal ten jest materiałem krytycznym dla katalizatora. Katalizator hydroformylacji oparty na rodzie generuje stosunek normalny do izo wynoszący około 10. Wykorzystując ligandy fosforanowe, katalizator jest w stanie przeprowadzać reakcje chemiczne przy niższych temperaturach i ciśnieniach.

Innym metalem stosowanym w katalizatorach jest cer. Cer jest rzadkim metalem, który występuje w obfitości, ale jego wydobycie jest kosztowne. W miarę zmniejszania się podaży tego rzadkiego metalu, jego cena wzrasta. W porównaniu do innych metali szlachetnych, cer nie jest tak drogi. Obecnie jego cena wynosi średnio 1000 dolarów za uncję.

Oprócz tych wspólnych metali szlachetnych, koszt katalizatora może wzrosnąć, jeśli jest on zbudowany z większej ilości rzadkich metali. Katalizatory ceramiczne są tańsze, ale są bardziej kruche. Dlatego producenci samochodów dążą do tego, aby ich katalizatory były jak najmniejsze.

Niektóre katalizatory są wykonane z monolitu ceramicznego, który zawiera żelazo, mangan, miedź i nikiel. Katalizatory mogą być celem złodziei, którzy mogą odpiłować katalizator w ciągu kilku minut. W przeciwieństwie do innych rodzajów złomu, konwerter katalityczny jest sprzedawany za premię. Wiele firm zajmujących się recyklingiem kupuje te konwertery, a następnie sprzedaje je do zakładów, które mogą wydobywać metale.

Podczas produkcji katalizatora, fabryki używają wysoko zaawansowanego procesu. Aby to zrobić, wyspecjalizowani inżynierowie muszą zrozumieć różne reakcje chemiczne, które zachodzą w urządzeniu. Muszą również zakupić drogie materiały potrzebne do procesu produkcji. A ponieważ koszt tych materiałów rośnie, cena katalizatorów z pewnością wzrośnie.

Chociaż cena katalizatorów nie jest tania, są one bardzo ważne w walce o środowisko. W rzeczywistości odgrywają one istotną rolę w zmniejszaniu ilości emisji NOX uwalnianych z Twojego pojazdu. Jeśli nie masz katalizatora, twoje spaliny będą zawierać toksyczny siarkowodór. Ten zapach nie jest przyjemny dla ludzkiego układu węchowego i może powodować poważne uszkodzenia warstwy ozonowej.

Cena katalizatora może wynosić od PS150 do PS800 dla typowego brytyjskiego kierowcy. Jednak niektóre pojazdy mają bardziej wartościowe konwertery katalityczne. Istnieją pewne modele, które mogą sprzedać się za setki dolarów na złomowisku.

Wiele ustawodawstw stanowych zaproponowało przepisy, które ograniczyłyby sprzedaż katalizatorów. Ustawy te mogą zająć lata, aby osiągnąć ostateczny wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane