Co robić, gdy oczy psa swędzą i cuchną

Co robić, gdy oczy psa swędzą i cuchną

Kiedy twój pies swędzi i łapie się za oczy, może to być spowodowane infekcją oczu. Problemy z oczami nie zawsze są poważne, ale jeśli zauważysz, że twój pies często łapie się za oczy lub jego oczy są swędzące, możesz chcieć zabrać go do weterynarza, aby zobaczyć, czy jest coś złego z jego oczami. Weterynarz może zdiagnozować stan twojego psa i zalecić najlepsze leczenie.

Jeśli Twój pies łapie się za oczy, powinieneś spróbować przetrzeć je ciepłą, wilgotną szmatką. To pomoże pozbyć się wszelkich skorupiastych lub gunky, które mogą mieć zbudowane. Ważne jest, aby używać ściereczki, która nie jest goła, ponieważ goła powierzchnia ściereczki może pocierać bezpośrednio nad gałką oczną i powodować dalsze uszkodzenia.

Oczy psa stale produkują łzy. Kiedy oczy psa nie produkują wystarczającej ilości łez, powierzchnia oka staje się czerwona i bolesna. U Twojego psa może również pojawić się skorupiasta wydzielina. Jest to spowodowane wysuszonymi i odrzuconymi łzami, które gromadzą się w kanałach oka. Aby zapobiec temu zjawisku, utrzymuj oczy psa w czystości, przycinając jego sierść wokół oczu. Możesz również zastosować łagodną wodę utlenioną do oka.

Jeśli oczy Twojego psa nie produkują łez, mogą mieć problem z zapaleniem spojówek. Zapalenie spojówek może wystąpić na wiele różnych sposobów, od ataku układu odpornościowego na gruczoły po alergię. Objawy zapalenia spojówek to różowy ropny nalot, nadmierne łzawienie, swędzenie i mrużenie oczu. Inne objawy to brązowe lub czerwone plamy na oczach.

Białka oczu Twojego psa mogą stać się brązowe, jeśli łzy nie napływają. Psy produkują dwa rodzaje łez – wodniste i śluzowe. Wodniste łzy działają jako naturalny smar dla oka, a suchym oczom brakuje zdolności do spłukiwania substancji drażniących. Suche oczy mogą być oznaką keratoconjunctivitis sicca, zaburzenia, które powoduje, że oczy psa przestają produkować normalne łzy. Na szczęście, keratoconjunctivitis jest uleczalne.

Możesz spróbować złagodzić ten obszar za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych. W niektórych przypadkach pies może wymagać wizyty u weterynarza, aby mieć przepłukany przewód nosowo-łzowy. Ale ta procedura nie zawsze jest skuteczna. Czasami powoduje poszerzenie kanałów.

Powinieneś również skonsultować się z weterynarzem, jeśli Twój pies doświadcza któregoś z następujących objawów: zwiększone łzawienie, biała wydzielina, krew w wydzielinie, zwiększona wydzielina z obu oczu. Objawy te mogą być oznaką choroby, ale mogą również wskazywać na podstawowy problem zdrowotny, taki jak jaskra lub uraz mózgu. W zależności od choroby podstawowej, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki, kołnierz elżbietański lub sztuczne łzy.

Niektóre psy są bardziej podatne na wydzielinę z oczu niż inne. Rasy brachycefaliczne, takie jak Pudle, są bardziej narażone na zablokowanie kanalików łzowych. Podobnie Yorkshire terriery mogą mieć włosy na twarzy, które mogą odprowadzać łzy z oczu, powodując podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane