Dlaczego materiały budowlane są coraz droższe

Dlaczego materiały budowlane są coraz droższe

Koszt materiałów budowlanych nadal rośnie w niesamowitym tempie. Wynika to z dwóch głównych czynników – zakłóceń w łańcuchu dostaw i inflacji. Inflacja to sytuacja, w której pieniądze przemieszczają się po kraju w szybszym tempie niż w przeszłości.

Chociaż wzrost cen materiałów budowlanych jest w dużej mierze spowodowany tymi czynnikami, ważne jest, aby zrozumieć, że ceny materiałów budowlanych ulegają wahaniom. Gdy wszystko wróci do normy, koszt materiałów budowlanych będzie się zmniejszał.

Jednym z głównych powodów rosnących kosztów materiałów budowlanych jest zwiększony popyt na rynku mieszkaniowym. Niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych zachęciły konsumentów do zakupu domów lub poszukiwania możliwości przebudowy. Ci właściciele domów instalują również nowe baseny i inne elementy zewnętrzne. To z kolei napędza zapotrzebowanie na materiały budowlane, które są wysyłane z innych obszarów.

Innym powodem wzrostu cen jest wzrost cen paliw. W ostatnim czasie wzrosły ceny gazu i prądu. Wpływa to przede wszystkim na materiały budowlane, ponieważ do ich produkcji potrzeba dużo energii. Podobnie znacznie wzrosły koszty kontenerów morskich. Przesyłki te przemieszczają się między Azją a Ameryką Północną.

Innym czynnikiem wpływającym na wzrost kosztów materiałów budowlanych jest fakt, że brakuje szkła. Utrudnia to wykonawcom dokładną wycenę projektów. Trudno jest również zaopatrzyć się w inne elementy pomiędzy etapami składania ofert i zakupu. Wykonawcy będą musieli w ostatniej chwili dokonać korekt w swoich harmonogramach, aby zapewnić sobie materiały budowlane na czas.

Ceny wzrosły również w przypadku drewna. Tarcica osiągnęła w maju 2018 roku rekordowy poziom 629 dolarów za tysiąc stóp deski. Jest to prawie połowa jego poprzedniej wartości. National Association of Home Builders twierdzi, że do tego wzrostu cen przyczyniło się wiele czynników. Niektórzy specjaliści budowlani uważają jednak, że trend ten w końcu się skończy.

Produkty huty stali również doświadczają wzrostu cen. Koszt stali spadł od początku roku, ale nadal pozostaje wyższy niż rok temu. Większość producentów nie spodziewa się w najbliższym czasie obniżenia cen.

Inne czynniki wpływające na ceny materiałów budowlanych to niedobory siły roboczej i ceny energii. Czynniki te prowadzą do wzrostu cen wielu różnych produktów i wpływają na konsumentów w całym procesie budowlanym. Podczas pandemii łańcuchy dostaw materiałów budowlanych zostały zakłócone. Kilka firm zostało zamkniętych, co zmniejszyło produkcję. W tym samym czasie firmy redukowały liczbę pracowników.

Wśród materiałów budowlanych, które powodują największy wzrost cen są drewno, miedź i beton. Chociaż te materiały mogą nie być bezpośrednio związane z pandemią, ich koszty gwałtownie wzrosły od początku epidemii.

Wiele osób nie jest w stanie znaleźć przecenionych materiałów budowlanych, a niektóre materiały są teraz znacznie droższe niż rok temu. Ze względu na te czynniki, kupujący muszą być ostrożni w swoich zakupach. Powinni zrobić trochę badań, zadawać pytania i sprawdzać reklamy, aby upewnić się, że kupują właściwe materiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane