W krajach kierowanych przez prezydentów, prezydent zazwyczaj mianuje premiera. Istnieją jednak pewne wyjątki od systemu premierowskiego. Przykładem tego jest Wielka Brytania. Jej prezydentura jest nadal częściowo kontrolowana przez partie opozycyjne w jej Zgromadzeniu Narodowym.
Kiedy kraj przyjmuje parlamentarny system rządów, premier jest zazwyczaj liderem partii rządzącej. Osoby sprawujące urząd premiera w systemie parlamentarnym mają często mniejsze uprawnienia niż osoby sprawujące urząd w systemie prezydenckim. Na przykład premier Wielkiej Brytanii może mieć tylko uprawnienia sekretarza i musi polegać na wsparciu innych członków gabinetu, aby wykonywać funkcję wykonawczą rządu. Premier w monarchii konstytucyjnej miałby więcej uprawnień.
W krajach o systemie parlamentarnym premier jest zazwyczaj wybierany przez legislaturę. Mianowanie premiera opiera się na składzie politycznym legislatury i musi być zatwierdzone przez większość Izby Gmin. Jeśli partia ubiegająca się o stanowisko nie posiada większości rządzącej, premier może zostać usunięty z urzędu w drodze wotum nieufności.
Podczas gdy głowa państwa pełni funkcję ceremonialną, premier jest oficjalnym szefem władzy wykonawczej. Oznacza to, że premier jest odpowiedzialny za szereg obowiązków, takich jak zarządzanie służbą cywilną i wykonywanie poleceń prezydenta. Może on również pełnić inne funkcje, takie jak kierowanie planowaniem finansowym kraju.
Premier ma zazwyczaj dłuższą kadencję niż prezydent. Z reguły pełni on swoją funkcję do czasu znalezienia następcy. Premier może zostać zdymisjonowany w wyniku głosowania nad „nieufnością” przez legislatywę, ale może pozostać na stanowisku, jeśli ustawodawca uzna urzędującego premiera za nieprzekonującego. Czasami prezydent może zmusić rząd do rezygnacji, jeśli władza ustawodawcza nie ma do niego zaufania.
W niektórych krajach premier jest jednocześnie prezydentem. W przypadku rządu federalnego, szef rządu jest powszechnie określany jako główny minister lub premier. Prezydent w systemie federalnym zazwyczaj nie jest członkiem legislatury i dlatego może mianować gabinet, czyli grupę ludzi, którzy mają określone ministerstwa.
W niektórych republikach parlamentarnych premier jest mianowany przez prezydenta na podstawie głosowania parlamentarnego. W innych systemach parlamentarnych prezydent może wybrać premiera, ale dopiero po przegłosowaniu przez legislaturę poparcia dla kandydata.
Premier jest najwyższym rangą członkiem władzy wykonawczej. Chociaż ma mniej uprawnień niż prezydent, uważa się, że ma większy autorytet. Ma prawo do powoływania członków gabinetu, a także do odwoływania poszczególnych ministrów. Mają możliwość podejmowania decyzji w sprawach międzynarodowych i mogą kierować przygotowaniem budżetu kraju.