Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia i ma wiele powiązań z naszym fizycznym i psychicznym samopoczuciem. Sen odgrywa ważną rolę w przywracaniu równowagi chemicznej w naszych ciałach, utrzymywaniu optymalnego poziomu hormonów i przygotowywaniu naszych mózgów na następny dzień. Ma również znaczący wpływ na pamięć i funkcjonowanie mózgu.
Wiele osób uważa, że sen jest procesem pasywnym, ale jest to złożony proces biologiczny. Nasze ciała nieustannie odbierają i przetwarzają informacje w trakcie wykonywania codziennych czynności. Ilość snu, jakiej potrzebujemy, jest różna, ale generalnie zależy od tego, jak się czujemy w ciągu dnia. Jeśli mamy zbyt mało lub zbyt dużo snu, może to wpływać na nasze zdolności poznawcze i nastrój. Ten brak snu może przyczynić się do wielu problemów, w tym zmęczenia, chorób serca, udaru, depresji i otyłości.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) zaleca siedem do ośmiu godzin snu na dobę, z co najmniej trzema godzinami odpoczynku w nocy. Osoby, które nie mają wystarczającej ilości snu są bardziej narażone na rozdrażnienie i zmienność emocjonalną. Są też bardziej skłonne do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych. Brak snu może również wpływać na układ odpornościowy i zmniejszać zdolność do koncentracji. Osoba, która nie dostaje wystarczającej ilości snu jest bardziej podatna na łapanie przeziębień i infekcji.
Sen jest istotną częścią wzrostu i rozwoju w okresie dzieciństwa i dorastania. Dzieci spędzają dużo czasu w śnie NREM (Non-Rapid Eye Movement), który zwiększa wzrost tkanek i ukrwienie mięśni. Z kolei sen głęboki pomaga organizmowi naprawić uszkodzenia. Podczas głębokiego snu nasze ciała syntetyzują białka. Białka te są następnie utylizowane w naszych systemach glimfatycznych, które są jak miejski system kanalizacyjny.
Badania pokazują, że dobry sen poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza stres, zwiększa koncentrację i zdolności rozwiązywania problemów. Osoba zmęczona może mieć mniej energii, być bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych i bardziej drażliwa. Ponadto brak snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych mózgu.
Chociaż znaczenie snu jest powszechnie znane, potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, jak wpływa on na zdrowie publiczne. Ponadto należy położyć większy nacisk na rolę snu w praktyce klinicznej i zdrowia publicznego, w środowisku szkolnym i zawodowym oraz w opiece stacjonarnej.
Osoby zatrudnione w branży medycznej są szczególnie narażone na niedobór snu. Pracownicy nocnych zmian często zaburzają rytmy okołodobowe organizmu. Badania wykazały, że osoby, które przerwały swoje regularne wzorce snu, mają większe szanse na rozwój raka. Dodatkowo, ostatnie badanie z Izraela wykazało, że rezydenci medyczni, którzy byli pozbawieni snu, częściej doświadczali negatywnych emocji, co skutkowało wyższym poziomem pobudzenia i większym zawirowaniem emocjonalnym.
Wielu dorosłych doświadcza również wahań hormonalnych, takich jak menopauza, które mogą zakłócać ich sen. Hormony, które nie są w pełni metabolizowane w ciągu dnia, mogą być przechowywane w wątrobie, powodując problemy psychiczne i fizyczne. Zespół przedmiesiączkowy, uderzenia gorąca, a nawet zapalenie stawów mogą wpływać na zdolność organizmu do odpoczynku.