Unikanie runów na banki

Unikanie runów na banki

Z runem na bank mamy do czynienia wtedy, gdy duża liczba osób w pośpiechu wycofuje pieniądze z banku w tym samym czasie. Choć może to być dobre dla banku, nie jest to dobre dla gospodarki. Jeśli run jest niekontrolowany, może ucierpieć cała branża finansowa. Może to być punkt zwrotny krachu finansowego.

Najlepszym sposobem na uniknięcie runu na bank jest pilnowanie swoich pieniędzy. Oprócz upewnienia się, że masz wystarczającą ilość środków na koncie, musisz również zrozumieć, jak działają banki. Banki pobierają opłaty za takie rzeczy jak przekroczenie konta oraz za przekroczenie maksymalnych limitów wypłat. Opłaty te mogą powodować problemy. Korzystanie z bankomatów w sieci banku pomoże zminimalizować wpływ na Twoje finanse.

Napad na bank nie jest właściwie nowym zjawiskiem. Wielki Kryzys był świadkiem początków upadku banków. Depozytariusze wpadali w panikę i w pośpiechu wycofywali swoje pieniądze, zanim bank zostanie zamknięty. W latach 30. największą ofiarą runu bankowego był Bank Stanów Zjednoczonych. Miał miejsce również run na bank w 1931 roku, a także jeden w 1932 roku.

W miarę jak banki stają się bardziej wyrafinowane, trzymają w gotówce tylko niewielki procent swoich depozytów. Jest to często określane jako system rezerwy cząstkowej. Gdy bankowi zabraknie gotówki, pożycza ją od innego banku. Inne banki mogą również udzielić pożyczki bankowi w potrzebie. Nie gwarantuje to jednak, że inne banki będą honorować pożyczkę.

Wiele banków egzekwuje obecnie własne dzienne maksymalne limity wypłat. Często klienci będą musieli powiadomić o tym z wyprzedzeniem. Niektóre z tych większych wypłat mogą nawet spowodować negatywne skutki dla Twojego wyniku kredytowego. Można również skorzystać z funkcji cash back karty debetowej.

Oczywistym pytaniem jest, dlaczego do cholery ludzie chcieliby wyjąć setne części swoich oszczędności z banku. Jednym z powodów może być to, że czują się bezpieczniej trzymając swoje pieniądze we własnym domu. Innym powodem mogą być nagłe przypadki medyczne. Chociaż jest to dobry pomysł, aby mieć trochę dodatkowej gotówki pod ręką w razie nagłego wypadku, nie chcesz polegać na swoich oszczędnościach na operację ratującą życie.

Lepszym rozwiązaniem może być zamknięcie banku na jakiś czas. Jednocześnie możesz chcieć upewnić się, że masz odpowiednie ubezpieczenie. Na szczęście Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) ubezpiecza depozyty do kwoty $250,000 na konto.

Istnieją nie tylko względy praktyczne, które należy wziąć pod uwagę, ale także bardziej ezoteryczne powody, dla których ludzie mogą chcieć wypłacić swoje pieniądze. Na przykład, możesz mieć krewnego, który potrzebuje dużej sumy pieniędzy. Zamiast zlecać bankowi wezwanie krewnego, można zlecić mu zdeponowanie tej kwoty w innym banku. Możesz też zdecydować się na ulokowanie gotówki poza granicami kraju.

Pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki ludzie myślą o swoich pieniądzach. Doprowadziło to do wzrostu wykorzystania bankomatów. Nawet w bardziej odległych miastach ludzie są w stanie używać swoich kart debetowych do wyciągania większych kwot pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane