Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z happinessdiy.pl
Aleksander Wielki jest znany jako jeden z największych generałów w historii. Urodził się w 356 roku p.n.e. w starożytnym greckim mieście Pella. Jego ojcem był król Macedonii Filip II. Po jego śmierci w 336 roku p.n.e. na tron wstąpił jego 20-letni syn Aleksander.
Jako chłopiec Aleksander spędził trzy lata na nauce u Arystotelesa. To ukształtowało jego zainteresowanie nauką i medycyną. W młodości uczono go czytania i pisania, które później włączył do własnej taktyki wojskowej.
Przed śmiercią swojego ojca Filipa, Aleksander otrzymał pełne dowództwo wojskowe nad imperium perskim. Armia macedońska była doskonałą maszyną bojową, dzięki czemu udało mu się skutecznie podbić Grecję i Azję. W bitwie pod Granicami rozbił armię perską dowodzoną przez satrapów. Ale kiedy przeszedł na półwysep Azji Mniejszej, żołnierze stali się niewygodni z powodu jego deifikacji. Zaczęli uważać go za Persa, a nie Greka.
W 334 roku p.n.e. Aleksander odbył 240 milowy marsz z Pelionu, starożytnego greckiego miasta położonego w pobliżu Korce w Albanii. Po dotarciu nad Morze Marmara pokonał pierwszą armię perską, w skład której wchodziło wielu satrapów. Aleksander otrzymał tytuł „niezwyciężonego boga”.
Z pomocą Demaratusa, satrapów króla perskiego i innych urzędników prowincji, Aleksander wyruszył, by podporządkować sobie rywali w regionach Grecji i Macedonii. Po tym wydarzeniu otrzymał pełną władzę wojskową, by podbić Persję. Gdy dotarł do Dunaju, rozpędził Getae, a następnie podróżował drogą do Delf.
Oprócz zwycięstw Aleksander zbudował nowe miasta na podbitych przez siebie ziemiach. Miasta te często były nazywane jego imieniem. Na przykład Bucephalas, miasto w Azji Mniejszej, zostało nazwane na cześć konia, którego Aleksander uratował z morza. Inna nazwa, jaką nadał swojemu nowemu nadmorskiemu miastu, to Aleksandropolis. Wiele z tych miast zostało zniszczonych i odbudowanych podczas panowania Aleksandra.
W chwili śmierci Aleksander podbił dwa kontynenty i rządził imperium, które rozciągało się od Grecji po Indie. Szacuje się, że jego imperium obejmowało 2 miliony mil kwadratowych. Choć nie było w pełni skonsolidowane, historycy uważali je za największe w starożytnym świecie.
Rządy Aleksandra utorowały drogę hellenistycznemu światu terytorialnych królestw. W tym czasie wiele ludów zamieszkujących podbite przez niego ziemie wciąż bardzo się od siebie różniło. Jego podboje wywołały znaczące zmiany kulturowe na ziemiach, nad którymi przejął kontrolę. Oprócz podboju Azji, podbił również Egipt.
W końcu imperium Aleksandra Wielkiego zostało podzielone na trzy części. Był tam macedoński satrapa dla Syrii, greccy satrapowie z Ligi Korynckiej oraz większy region, który rozciągał się między Morzem Śródziemnym a Wschodnim. Każde z tych królestw było zarządzane przez czterech generałów. Chociaż macedoński satrapa Ligi Korynckiej otrzymał pewien stopień władzy nad tą ligą, nie było to pełnowymiarowe panowanie.