Branie kolan to protest przeciwko rasizmowi i dyskryminacji. Zaczęło się jako ruch w Stanach Zjednoczonych przez rozgrywającego NFL Colina Kaepernicka, który odmówił stania podczas hymnu narodowego w 2016 roku, ale szybko rozprzestrzeniło się na sport i świat. Początkowo w geście uczestniczyły tylko drużyny Premier League. Jednak praktyka stała się powszechna w 2020 roku po śmierci George’a Floyda, czarnoskórego mężczyzny w Minneapolis w Minnesocie, przez białego policjanta. Od tego czasu gest stał się synonimem ruchu Black Lives Matter.
Po zabójstwie George’a Floyda niektórzy ludzie wzięli kolano w ramach wsparcia ruchu Black Lives Matter. Ale inni sprzeciwiali się politycznemu charakterowi gestu, argumentując, że narusza on przepisy zestawu FIFA, które zabraniają umieszczania haseł. Niezależnie od argumentów, niektórzy fani rzeczywiście boo lub gwizdali na graczy Anglii, gdy wzięli kolano przed meczami. W odpowiedzi liga postanowiła wprowadzić zakaz brania kolan przed meczami.
Pomimo tych ograniczeń, wiele angielskich klubów i drużyn wzięło kolano przed meczami międzynarodowymi. Piłkarze Anglii wezmą kolano podczas meczów Mistrzostw Świata w Katarze, gdy będą rywalizować w sezonie 2022. Oczekuje się, że kilka innych narodów dołączy do nich.
Przed zawodami Euro 2020 piłkarze Anglii ogłosili swój zamiar uczestnictwa w geście klęczenia. Niektórzy kibice zagotowali lub wygwizdali, ale piłkarze Anglii pozostali nieugięci co do swojej decyzji o klękaniu. Mieli nadzieję, że ich akcja podniesie świadomość na temat nierówności rasowej i dyskryminacji. Podczas meczu z Chorwacją niektórzy fani gwizdali i wyśmiewali piłkarzy Anglii.
Menadżer Anglii, Gareth Southgate, powiedział, że uklęknięcie było częścią historii Anglii i sposobem na podkreślenie znaczenia równości rasowej. Był jednym z pierwszych menedżerów piłkarskich, którzy poparli ten ruch. Niezależnie od gestu, piłkarze Anglii poprosili kibiców, aby wyszli ich wspierać.
Gracze podobno uklękli na dwie lub trzy sekundy przed kickoffem. Podczas gdy niektórzy przeciwnicy nie zgodzili się z gestem, większość kibiców go poparła. Według sondażu YouGov, 54% kibiców w Anglii poparło ten ruch.
W wyniku protestu liga nałożyła na zawodników Premier League ograniczenie dotyczące klękania. Ograniczenie to obowiązuje jednak tylko podczas najważniejszych wydarzeń w sezonie 2022-23.
Premier League wykorzysta okazje do zajęcia kolana, aby promować przesłanie, że rasizm i dyskryminacja nie mają miejsca w futbolu. Chociaż opaska nie jest jeszcze oficjalnie usankcjonowana przez FIFA, jest ona częścią większej inicjatywy mającej na celu zwiększenie świadomości na temat nierówności rasowych. Na udział w kampanii zdecydowało się wielu zawodników, w tym Harry Kane i Megan Rapinoe.
Po zabójstwie George’a Floyda drużyny piłkarskie z całego świata przybrały kolano przed meczami, aby zademonstrować swoje poparcie dla ruchu Black Lives Matter. Anglia będzie również zaangażowana w inicjatywę OneLove, która jest światową kampanią na rzecz równości rasowej i antyrasizmu.