Rzeka Nil była istotnym czynnikiem w rozwoju cywilizacji egipskiej. Dostarczała krajowi najlepszą wodę do uprawy roślin, a także system transportowy, który pozwalał Egipcjanom podróżować między różnymi miastami, które były usiane w kraju. Rzeka odegrała również rolę w budowie piramid.
Nil zapewniał bogatą czarną glebę, która umożliwiała rolnictwo w Egipcie. Był też dobrym źródłem wody do nawadniania. W rezultacie wiele cywilizacji wyrosło wzdłuż brzegów Nilu.
Z Nilem związanych było wielu bogów. Jednym z nich był bóg Nilu, Hapi, którego imię oznacza „szczęśliwy” lub „dobry”. Innymi bogami byli Ra, bóg słońca, i Khnum, bóg mułu. Wszyscy oni byli odpowiedzialni za zarządzanie rzeką.
Starożytni Egipcjanie uważali Nil za dar. Wykorzystywali rzekę do pomocy przy budowie żagli, a także do pomocy swoim łodziom w podróży w dół rzeki. Doprowadziło to do powstania wielu słynnych cywilizacji.
W religii starożytnego Egiptu Nil był życiodajną rzeką. Była ona bogiem płodności i powodzi. Wierzono, że zapewnia ona drogę do wejścia w życie pozagrobowe. Ozyrys, bóstwo Nilu, zmarł w delcie rzeki. Gdy Izyda przywróciła go do życia, znalazła części jego ciała i nadała mu imię Horus.
Przez wieki Egipt był jednym z najbogatszych narodów na Ziemi. Z tego powodu mieszkańcy Egiptu cieszyli się stosunkowo spokojnym i dostatnim życiem. Do dziś Nil odgrywa ważną rolę w życiu jego mieszkańców.
Nil jest najdłuższą rzeką świata. Wpływa do Morza Śródziemnego. Jest to główny szlak handlowy, zapewniający łatwą i ekonomiczną metodę podróżowania pomiędzy wieloma różnymi miastami Egiptu.
Nil dostarczał również Egipcjanom bogatej czarnej ziemi i bogactwa zasobów naturalnych. Oprócz żywności, którą dostarczał, zapewniał krajowi wodę do uprawy. Dodatkowo, pędząca woda zbierała bogate życie roślinne zwane mułem. W połączeniu z bogatą w składniki odżywcze glebą, czarna ziemia zapewniała dwa lub trzy plony rocznie.
Starożytni Egipcjanie nazywali Nil „Aur”. Był on głównym elementem ich obrzędów religijnych i kultury materialnej. Stworzyli kalendarz oparty na rocznym cyklu Nilu. Podczas corocznych zalewów brzegi rzeki były zalewane. W tym czasie rolnicy mogli ponownie założyć swoje pola i rozpocząć sadzenie pierwszych zbiorów w danym roku.
Egipcjanie wiedzieli, kiedy Nil będzie zalewał. Stworzyli Nilometr, urządzenie pomiarowe do mierzenia wysokości zalania. Pomijając fakt, że Nilometr był przydatnym narzędziem, wynalazek ten był przykładem tego, jak Egipcjanie wykorzystywali naturalne siły przyrody do kształtowania swojej kultury.
Jednak Nil miał również głęboki wpływ na sposób, w jaki Egipcjanie myśleli o sobie. W rezultacie rozwinęli oni unikalną kulturę materialną. Niektóre z wynalezionych przez nich rzeczy to m.in. shaduf, czyli wiadro na sznurku. Używając tego narzędzia, Egipcjanie byli w stanie łatwo podnieść wodę i wlać ją do wiadra.