Dlaczego posypujemy głowy popiołem

Dlaczego posypujemy głowy popiołem

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z jaktozrobic.info.pl

Tradycja posypywania czoła popiołem ma długą historię zarówno w tradycji żydowskiej, jak i katolickiej. Jest to przypomnienie dla nas, że jesteśmy śmiertelni. Reprezentuje również ideę, że powinniśmy żałować za nasze grzechy i zwrócić się do Boga. Jeśli tego nie zrobimy, w końcu umrzemy.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa pokutnicy byli posypywani popiołem przez swoich biskupów. Popiół ten, według Tertuliana, był znakiem pokuty. Używano ich również jako symbolu żałoby, według Euzebiusza. W Biblii znalazło się czterdzieści fragmentów, które wspominają o popiele. Jeden z nich znajduje się w Księdze Daniela. Inny znajduje się w Księdze Hioba.

Podczas gdy zwyczajowo kapłan kreśli krzyż na czole penitenta, nie zawsze tak jest. W niektórych krajach istnieje własna tradycja, zgodnie z którą zamiast tego posypuje się popiołem.

Najwcześniejsze odnotowane użycie popiołu znajduje się w Starym Testamencie. Popiół był używany do symbolizowania pokuty, żałoby i śmiertelności. Gliną smarowano również martwe ciała na znak szacunku. Jednak w Stanach Zjednoczonych popiół nie jest często posypywany na nasze czoła.

Tradycyjnie, osoba siedziała lub tarzała się w popiele, aby symbolizować pokutę. Niektórzy nawet mieszali popiół z jedzeniem i piciem. Ci, którzy byli religijni, posypywali głowy popiołem, aby symbolizować własną pokutę.

Watykan poprosił księży o posypywanie popiołem głów pokutujących katolików. Jest to zmiana, która ma złagodzić rozprzestrzenianie się COVID-19, wirusa, który rozprzestrzenia się przez kontakt. Z tego powodu niektóre diecezje przygotowały zestawy dla rodzin, które mogą rozdawać popiół w domu.

W niektórych miejscach celebrans powie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, raz przed rozdaniem popiołu. Inni po prostu wypowiedzą formułę do każdego odbiorcy.

Jednak niektóre diecezje zaczęły stosować się do zalecenia Watykanu, że głowa osoby jest najlepszym miejscem do posypywania popiołem. Wynika to z tego, że dla osoby wyższej łatwiej jest sięgnąć.

Niektóre kościoły robią własny popiół z liści palmowych z Niedzieli Palmowej. W kilku kościołach pozostało jeszcze trochę z zeszłego roku. A niektóre diecezje postanowiły zastosować się do zalecenia Watykanu i kazać swoim księżom posypywać głowy parafian popiołem.

Stany Zjednoczone mają bardziej nowoczesne podejście do posypywania popiołem. W niektórych krajach popiół upuszcza się z odległości kilku centymetrów. Inne używają q-tip do narzucenia popiołu na głowę osoby. W niektórych diecezjach celebrans użyje gałązki wody święconej, aby pobłogosławić popiół.

Chociaż posypanie głowy popiołem nie jest wymogiem w metropolii Detroit, jest zalecane. Poza tym, może pomóc pokazać, że publicznie zobowiązujemy się do przestrzegania naszej wiary. Jeśli jest to zrobione prawidłowo, posypanie głowy popiołem może zwiększyć widoczność pokutnej natury tego dnia.

Środa Popielcowa, która przypada na 17 lutego, rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W czasie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani do przygotowania się do Wielkanocy poprzez odwrócenie się od naszych grzechów i naśladowanie Chrystusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane