Ozyrys – egipski bóg śmierci i zmartwychwstania

Ozyrys - egipski bóg śmierci i zmartwychwstania

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z 4diy.pl

Egipski bóg Ozyrys jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej znanych bogów starożytnego Egiptu. Zazwyczaj postrzegany jest jako życzliwy bóg, który dostarcza dary i chroni świat przed krzywdą. Jednak znany jest również ze swojej nieustraszonej natury. Świadczy o tym fakt, że nosi przy sobie flarę i szydło.

Według mitu Izyda egipski bóg śmierci i zmartwychwstania wskrzesił ciało Ozyrysa, gdy ten był martwy. Ozyrys spółkował z Izydą i został ojcem Horusa, jastrzębia. W młodości cierpiał intensywne bóle, w tym użądlenie skorpiona. Później wyrósł na odważnego, młodego generała. Jego zamiarem było pomszczenie zabójstwa swojego ojca.

Za życia Ozyrysa był odpowiedzialny za dusze zmarłych. Jego osąd opierał się na tym, czy zmarli żyli zgodnie z instrukcjami bogini Ma’at. Jeśli tak, to byli wprowadzani na łono Ozyrysa. Z drugiej strony, jeśli nie, ich dusza była pochłaniana przez złego boga Ammita. Kiedy nadszedł czas, Ozyrys powrócił do swojego ziemskiego królestwa.

Zanim jednak mógł wrócić na tron, musiał zostać przywrócony do życia. Aby to zrobić, Izyda – egipski bóg śmierci, zmartwychwstania i ochrony – szukała wszystkich części ciała swojego męża. Ukryła go w bagnistym regionie delty Nilu.

Na początku udało jej się odzyskać tylko penisa, ale później odzyskała wszystkie pozostałe części ciała. Gdy już to zrobiła, naprawiła je i ponownie owinęła w płótno. W końcu odzyskała nawet głowę zamordowanego. W wyniku poszukiwań otrzymała tytuł Khentiamenti.

Ozyrys uważany był za władcę świata podziemnego. Był jednak również integralną częścią cyklu życia. Jego rola polegała na zapewnieniu zmartwychwstania zmarłych. Dlatego często kojarzono go z coroczną śmiercią i odradzaniem się roślinności.

Jednym z najpopularniejszych wizerunków boga jest przystojny mężczyzna w królewskim stroju. Uważano go również za posłańca demonów. Ozyrys nosił także upierzone nakrycie głowy, które nazywane jest atefem. Za panowania XII dynastii kult boga był niemal powszechny.

Po śmierci Ozyrysa jego siostra, Neftyda, próbowała go uwieść. Set jednak to zauważył i był zazdrosny o jego sukces. Zamiast pozwolić Izydzie pozbyć się brata, Set namówił ją, by go uwolniła. Porąbał ciało na kawałki i rozrzucił je po całej ziemi.

Na szczęście Izydzie udało się odzyskać wszystkie kawałki Ozyrysa. Po złożeniu ich w pięknej trumnie, pochowała je w specjalnym miejscu. Po tym wydarzeniu wyrosła na najwyższego boga. Za życia była znana ze swoich mocy odkupieńczych. Miała zdolność tworzenia uzdrawiających maści i innych eliksirów, umiejętność, która uczyniła ją wielką uzdrowicielką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane