W świecie nauki o klimacie amazoński las deszczowy został nazwany „płucami planety”. Wynika to z jego roli w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery. Poważnym problemem jest wylesianie, które ma miejsce na całej planecie. W wyniku tego co roku w atmosferze znajduje się coraz większa ilość CO2.
Korona lasu stanowi dużą część powierzchni Ziemi i zawiera co najmniej 50 procent wszystkich gatunków roślin. Jest to ogromne źródło bioróżnorodności, a także skuteczny pochłaniacz dwutlenku węgla. Choć może się to wydawać proste, istnieje kilka ważnych procesów, które zachodzą w lesie.
Procesy te obejmują wymianę tlenu, wody i węgla pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Na przykład, grzyby mineralizują materiał organiczny, taki jak odchody zwierząt. Bakterie rozkładają materiały organiczne, takie jak liście. Rośliny wchłaniają również składniki odżywcze z gleby. Niektóre zwierzęta, takie jak wilki i niedźwiedzie, używają drzew jako schronienia. Składają one nasiona na dnie lasu w postaci odchodów.
Lasy są domem dla kilku różnych gatunków zwierząt i są niezbędne do przetrwania tych organizmów. Są domem dla różnych roślin, owadów i małych ssaków, a także często są domem dla ptaków i innych zwierząt, które dobrze się czują w zimnych warunkach. Są one jednak zagrożone przez pożary i zniszczenia spowodowane cementem, piłami łańcuchowymi i innymi zaburzeniami terenu.
Wylesianie postępuje w szybkim tempie. Co minutę znika ponad dziesięć hektarów lasu i coraz trudniej jest utrzymać funkcjonowanie ekosystemu. Ponieważ lasy są tak cenne, należy je chronić ze względu na korzyści ekologiczne i meteorologiczne.
Naukowcy pracują również nad określeniem punktu krytycznego zmian klimatycznych w amazońskim lesie deszczowym. Na przykład drzewa lasu deszczowego absorbują więcej węgla w porze suchej niż w porze mokrej. Według konwencjonalnej mądrości dzieje się tak dlatego, że liście spowalniają proces fotosyntezy. Ale badania Saleska sugerują, że amazoński las deszczowy jest odporny, a drzewa mogą przetrwać rosnące temperatury.
Oprócz tego, że lasy deszczowe są skutecznym pochłaniaczem dwutlenku węgla, działają jako siła stabilizująca lokalny i globalny klimat. Wzorce opadów są stabilizowane przez korony drzew, które blokują światło słoneczne i wiatry. To z kolei pozwala na wbudowany system recyklingu, który rozkłada szczątki roślin i zwierząt. Istnieje również wiele małych zwierząt, które rozkładają materię organiczną.
Biogeochemiczne wymiany zachodzące w lasach deszczowych są kluczowe dla cyklu węglowego i wodnego. Tropikalne lasy deszczowe są często uważane za „płuca planety”. Co więcej, ich wysoki poziom tlenu i opadów sprawia, że są kluczowym graczem w naturalnym cyklu węglowym Ziemi. Wielu naukowców uważa, że lasy tropikalne są niezbędne dla zdrowia planety.
Ze swoim bogatym zestawem roślin i zwierząt, amazoński las deszczowy jest żywym i kolorowym światem. Pomimo wielu zagrożeń, las deszczowy jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych naszej planety. Musi jednak nadal przetrwać skutki wycinki ziemi i rosnących temperatur.