Dlaczego Spartanie byli uważani za najodważniejszych greckich wojowników

Dlaczego Spartanie byli uważani za najodważniejszych greckich wojowników

Spartanie byli uważani za najodważniejszych greckich wojowników. Byli znani z nieustraszonego zachowania i silnego morale. Ich wyszkolenie wojskowe sprawiło, że byli jedną z najskuteczniejszych armii na świecie.

W 480 roku p.n.e., Spartanie toczyli bitwę pod Termopilami ze 120 000 Persów. Na początku walki miejscowi myśleli, że Persowie wysyłają strzały, które blokują słońce. To pozwoliło Spartanom utrzymać wąski przesmyk przez trzy dni, zanim Persowie zaatakowali. Podczas bitwy Spartanie ponieśli tragiczną klęskę z rąk króla Kserksesa.

Chociaż Spartanie mieli reputację zaciekłych wojowników, nie mieli szczególnie wyraźnej nazwy dla swoich zdolności bojowych. Jedną z pierwszych bitew stoczonych przez ateńskich hoplitów była walka z Persami. Inną były brutalne zawody o wyparcie przeciwników z wyspy.

Podczas gdy Spartanie byli znani ze swoich umiejętności jako wojownicy, byli również uważani za grupę dziwnych ludzi. Prowadzili stosunkowo surowy tryb życia, stroniąc od luksusu i dekadencji. Żyli w modelu społecznym, który obejmował agoge, wspólne bałaganiarstwo i poczucie odpowiedzialności wobec innych obywateli.

W czasach, gdy byli żołnierzami, Spartanie byli zobowiązani do spędzania większości dnia razem. Uczono ich wspólnego spożywania posiłków, uczestniczenia w mesach innych żołnierzy i ciągłego treningu. Kiedy osiągnęli wiek dwudziestu lat, kwalifikowali się do wstąpienia do oficjalnej armii. Żołnierze ci kontynuowali następnie szkolenie wojskowe do ukończenia sześćdziesiątego roku życia.

Dla Spartan wojna była aktem poświęcenia. Spartanie byli religijnymi gorliwcami, ale nie uważali, że popełnianie świętokradztwa jest złe. Spartanie nie uważali, że dobrym pomysłem jest walka z gniewem lub wściekłością. Lepiej było walczyć ze spokojną determinacją i pewnością siebie.

Jeśli chodzi o szkolenie wojskowe, Spartanie mieli jasny cel w głowie. Chcieli zaszczepić kodeks cnót, który pomógłby im stać się lepszymi żołnierzami. Aby to osiągnąć, Spartanie używali honorowego stowarzyszenia zwanego homoioi. Homoioi mieli ze sobą przymierze, zobowiązując się do wspierania się w czasie wojny.

Spartanie mieli reputację pracowitych i zdyscyplinowanych. Oczekiwano od nich, że będą jeść razem, walczyć w formacji falangi i trenować do walki. Pomimo tego, że często przegrywali, byli uważani za najsilniejszych Greków.

Pomimo osiągniętej hegemonii, Spartanie nie zawsze odnosili największe sukcesy w wojnie. W wielu bitwach byli pokonywani w małych potyczkach. A w niektórych przypadkach nawet zostawali w tyle i byli masakrowani.

Jednak to właśnie zwycięstwo Spartan pod Termopilami doprowadziło do ich militarnej reputacji. Kilka innych wojen spartańskich dowiodło, że Spartanie potrafili zwyciężać mimo przeciwności losu. W końcu stali się dominującą siłą w Grecji kontynentalnej.

Szkolenie wojskowe Spartan stworzyło najlepszą armię na świecie. W okresie klasycznym ich siła militarna była wykorzystywana do utrzymania hegemonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane