Jak uprawiać seler

Jak uprawiać seler

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z jaktozrobiles.pl

Seler jest rośliną dwuletnią, którą zwykle sadzi się wiosną. Wymaga chłodnego, długiego okresu wegetacji i dobrego drenażu. W drugim roku roślina kieruje swoją energię na produkcję nasion. Można zachować nasiona z selera, aby wyhodować plon w przyszłym roku.

Nasiona są zazwyczaj brązowe lub ciemnobrązowe. Istnieje wiele zastosowań dla nasion, w tym przyprawianie, przygotowywanie żywności i jako nasiona do przechowywania. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy rozpocząć uprawę nasion selera w pomieszczeniu na 10 tygodni przed wysadzeniem ich na zewnątrz.

Gdy nasiona selera wykiełkują, można je przesadzić do doniczki. Umieść rośliny selera w miejscu z dobrze przepuszczającą wodę glebą i odrobiną cienia. Do przykrycia roślin użyj co najmniej 12 cali wiekowego kompostu. Upewnij się, że rośliny są posadzone w odległości co najmniej 2 cali od siebie. Pomoże to wymusić wysoki wzrost.

Gdy jesteś gotowy do zbioru selera, powinieneś zbierać łodygi, gdy są delikatne. Można je wysuszyć i przechowywać w plastikowej torbie. Niektórzy ludzie blanszują łodygi, aby poprawić smak selera. Blanszowanie zapobiega dostępowi światła słonecznego do łodyg, co pomaga uzyskać łagodniejszy smak selera.

Podczas sezonu wegetacyjnego seler wymaga stałego podlewania. Można użyć węża zraszającego lub nawadniania kropelkowego, aby utrzymać równomierną wilgotność roślin. Jeśli pogoda robi się zimna, można przykryć rośliny osłoną rzędową lub ramą chłodniczą.

Można również blanszować liście, aby zmniejszyć ilość potrzebnej wody. Liście selera można przechowywać w dużym garnku z wrzącą wodą lub umieścić w kąpieli lodowej. Alternatywnie można je zamrozić w torebkach do zamrażania.

Można również trzymać roślinę selera w chłodnym miejscu z korzeniami w podłożu. Seler nie powinien być uprawiany w miejscach, gdzie w późniejszym sezonie będzie zbytnio wystawiony na działanie słońca. Aby chronić rośliny przed przemarzaniem, warto dodać do gleby trochę kompostu.

Seler jest często uprawiany w szklarni. Można go jednak uprawiać również w ogrodzie. Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu miejsce z częściowym słońcem, będzie się dobrze rozwijał.

Seler jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Preferuje dobrze zdrenowaną glebę, która jest bogata w substancje organiczne. Będzie również tolerował lekko zacienione warunki. Podczas sezonu wegetacyjnego należy utrzymywać temperaturę na poziomie 70-75 stopni Fahrenheita.

Tradycyjnie seler uprawiany jest dla swojego spuchniętego hipokotylu. Jest blisko spokrewniony z marchewką i kolendrą. Wielu ogrodników uprawia go również dla jego kwiatów.

Łodygi są również bardzo twarde i mogą być gorzkie. Łodygi selera są zwykle zbierane przed kwitnieniem. Można jednak przedłużyć okres zbiorów, obcinając kwiaty. Nad liśćmi łodygi tworzy się małe, białe baldachy drobnych kwiatów. Kwiaty te przyciągają zapylacze, takie jak motyle. W zależności od odmiany, seler zakwita wiosną lub latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane