Mleko od dawna uważane jest za idealny pokarm dla kociąt, ale nie jest tak dobre dla dojrzałych kotów. Cukier w mleku, znany jako laktoza, może powodować problemy u dorosłych kotów. Mogą one rozwijać reakcje alergiczne na niego i stać się odwodnione. Ma również wysoką zawartość tłuszczu, co może prowadzić do otyłości.
Większość dorosłych kotów nie potrafi strawić laktozy. Oznacza to, że nie mogą jej przepuścić przez ściany jelit i do krwiobiegu. Laktoza fermentuje w żołądku, powodując wzdęcia, biegunkę, wzdęcia i skurcze brzucha.
Jeśli kot ma alergię na mleko, można ją leczyć produktami bez laktozy. Należą do nich sery, jogurty, śmietana i większość serów twardych. Produkty te powinny jednak stanowić mniej niż 10 procent wszystkich kalorii kota.
W związku z tym ważne jest, aby nie podawać kotu mleka regularnie. Możesz od czasu do czasu zaoferować je jako smakołyk lub użyć go do uzupełnienia diety kota, podając mu kilka łyżek stołowych. Ale jeśli jest ono częścią regularnie podawanej diety w puszkach, może rozcieńczyć niezbędne składniki odżywcze. Ponadto, tłuszcz i wysoka zawartość cukru w mleku mogą niekorzystnie wpływać na układ trawienny Twojego kota.
W rzeczywistości mleko nie jest zdrowym napojem dla kotów. Choć może przypominać mleko matki, które pił Twój kociak, nie zawiera potrzebnych mu białek i witamin. Dodatkowo, zbyt duża ilość mleka może prowadzić do niezdrowych schorzeń, w tym otyłości i chorób serca.
Laktoza jest jednym z głównych winowajców wywołania alergii na nabiał u ludzi. Osoba z alergią na mleko doświadczy objawów swędzenia, łzawienia oczu i problemów z trawieniem. Kiedy alergen zostanie usunięty, układ odpornościowy organizmu będzie walczył z reakcją. W końcu alergia zniknie.
Ale, podczas gdy większość ludzi nie ma reakcji alergicznej na mleko, jest wiele kotów, które ją mają. Specjaliści z dziedziny weterynarii odradzają podawanie kotu mleka. Z tego powodu większość kocich rodziców nie karmi nim swoich kotów. Zamiast tego zapewniają zrównoważone źródło pożywienia, takie jak kurczak, ryba lub mięso.
Ponieważ laktoza jest głównym sprawcą wywołującym alergię na mleko, bardzo ważne jest, aby nie podawać jej kotu. Zamiast tego używaj substytutów mleka, które nie zawierają laktozy, takich jak mleko kozie, mleko migdałowe lub mleko sojowe.
Alternatywnie możesz kupić specjalnie przygotowane produkty mleczne dla kotów. Są one często wzbogacone o taurynę, która jest składnikiem odżywczym, którego Twój kot może nie otrzymywać z innych źródeł. W zależności od marki, możesz je znaleźć w alejce dla zwierząt w swoim ulubionym sklepie. Niektóre z nich zawierają nawet laktazę, aby ułatwić kotu ich trawienie.
Mimo że karmienie kota mlekiem nie przynosi żadnych korzyści odżywczych, nadal zaleca się, aby nie podawać mu go regularnie. Jeśli zdecydujesz się na podawanie kotu mleka, podawaj je tylko w małych ilościach, nigdy więcej niż kilka łyżek stołowych na tydzień.
Wreszcie, unikaj mleka krowiego, jeśli Twój kot ma problemy z nerkami. Ten rodzaj mleka zawiera dużo fosforanów i może być szkodliwy dla zdrowia kota.