Co powoduje, że pięty bolą?

Co powoduje, że pięty bolą?

Ból pięt jest częstą dolegliwością, która dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Może dojść do pęknięcia pięty lub uszkodzenia więzadła, co prowadzi do bolesnych odczuć. Jeśli cierpisz na ból pięty, pierwszym krokiem do wyleczenia jest wizyta u lekarza. Lekarz będzie mógł określić źródło Twojego bólu i zalecić najlepsze dla Ciebie leczenie.

Ból pięty jest często spowodowany zapaleniem ścięgien lub ścięgna Achillesa. Jednak wiele innych chorób może również powodować ból pięty. Choroby zakaźne, takie jak podagra, mogą również powodować ból pięty. Można również cierpieć na nowotwór złośliwy, który rośnie wewnątrz stopy. Te warunki mogą być leczone poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Zapalenie tkanki kostnej pięty może być wynikiem wzrostu kości. Stan ten zwykle powoduje ostry ból, gdy po raz pierwszy budzisz się rano lub po długim spacerze. Pęknięcia kości są kolejną przyczyną bólu pięty. Podczas chodzenia, osoba może spaść na ostrą powierzchnię i spowodować złamanie kości. Objawy tego stanu obejmują obrzęk, drętwienie i uczucie ucisku w pięcie.

Istnieje kilka chorób zakaźnych, które mogą powodować ból pięty, w tym chlamydia, zakażenia dróg rodnych i zakażenia przenoszone drogą płciową. U pacjenta z tymi schorzeniami może również powstać krwiak w środkowej części podeszwy. Inne rodzaje bólu mogą być spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów. Specjalista ortopeda może pomóc Ci znaleźć diagnozę i leczenie Twojego schorzenia.

Zerwania ścięgien mogą również powodować ból pięty. Kiedy osoba upada i uderza w tył pięty, może to spowodować siniaka. Jeśli osoba doświadcza urazu pięty, obszar ten może stać się spuchnięty i podatny na infekcje. Innym rodzajem choroby, która może powodować ból w pięcie jest zapalenie kaletki. Bursy to wypełnione płynem worki, które znajdują się w stawach i zapewniają amortyzację i ochronę.

Plantar fasciitis to kolejne schorzenie, które może powodować ból pięty. Występuje u 60% pacjentów z bólem pięty. Zazwyczaj plantar fasciitis wiąże się z używaniem niewygodnych butów. W efekcie powięź podeszwowa zostaje rozciągnięta i ulega zapaleniu. Zazwyczaj objawy tego schorzenia ustępują, gdy osoba przestaje używać dotkniętej stopy.

W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu pięt lub długotrwałego chodzenia i stania, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zada serię pytań, aby zidentyfikować Twoje schorzenie. Następnie przepiszą odpowiednie leki i ćwiczenia, aby wyeliminować ból.

W niektórych przypadkach bólowi pięty towarzyszy zapalenie kości piętowej. Podczas tego stanu dochodzi do zwiększenia ilości soli wapnia w kości. W konsekwencji może to prowadzić do rozrostu kości i deformacji pięty. Reaktywne zapalenie stawów to kolejne schorzenie, które może powodować ból w pięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane