Unia Europejska przyjęła mieszane podejście do awaryjnej oferty Ukrainy dotyczącej przystąpienia do UE. Chociaż Komisja Europejska stwierdziła, że Ukraina powinna zostać uznana za kraj kandydujący, oficjalna odpowiedź 27 państw członkowskich jest nadal przedmiotem debaty. Ale jedno jest pewne: UE musi działać teraz, aby uniknąć podziałów w UE.
Jedno jest pewne: Europa musi działać szybko i nie inaczej powinno być w przypadku bitwy o przyszłość Ukrainy. Jednak pospieszna reakcja nie przyniesie krajowi żadnych korzyści. Solidne, wielosektorowe podejście jest możliwe. Niemniej jednak, będzie to trudne do sprzedania Ukraińcom.
Podczas gdy Ukraina rozważa obecnie przystąpienie do UE, sam proces będzie długi i złożony. Komisja Europejska przygotowuje obecnie formalną opinię na temat tego, czy Ukraina powinna zostać kandydatem, czy też nie. W związku z tym wiele będzie się mówiło o wykonalności wniosku Ukrainy i o tym, jak może on pasować do ogólnej polityki rozszerzenia UE.
Jedną rzeczą, która jest pewna, jest to, że Ukraina będzie musiała spełnić wysokie standardy UE, aby wejść do Unii. Na przykład, kraj ten musi dokonać istotnych reform w swoim prawie gazowym. Musi również przestrzegać zasad UE dotyczących przejrzystości, rządów prawa i wolnej prasy. Co więcej, ukraińska klasa polityczna będzie musiała ponownie wyedukować się na temat zalet Unii Europejskiej. Ostatecznie UE będzie musiała zdecydować, jak dużego wsparcia może udzielić Ukrainie.
Unia Europejska od 2007 roku promuje nowe „szersze porozumienie”. Ma ono na celu zapewnienie ram prawnych dla bliższej współpracy gospodarczej i lepszego dialogu politycznego. Ostatecznie celem tego projektu jest poprawa jakości życia obywateli Ukrainy oraz gospodarki tego kraju. Ponadto UE może być postrzegana jako potencjalny partner w dostarczaniu Ukrainie czołgów bojowych produkcji zachodniej.
W UE Traktat z Maastricht wymaga zgody Parlamentu Europejskiego. Komisja Europejska przygotowuje obecnie formalną opinię na temat „awaryjnego” wniosku Ukrainy o przyjęcie do UE. Choć może to być proces długotrwały, nie jest to niemożliwe. Jednocześnie Rada Europejska powinna być samokrytyczna wobec własnych decyzji rozszerzeniowych.
Kolejną rzeczą do rozważenia są Kryteria Kopenhaskie. Jest to zestaw trzech zasad, które muszą być spełnione, aby kraj mógł być rozważany do członkostwa w UE. Obejmują one gospodarkę wolnorynkową danego kraju, rządy prawa i jego interpretację.
Chociaż Unia Europejska przyjęła mieszane podejście do aplikacji Ukrainy, sam proces nie jest całkowitym praniem. Zdolność UE do przyjmowania nowych członków jest kluczowym czynnikiem rozszerzenia. Są inne kraje, które zostały przyjęte do UE bez potrzeby traktatu, ale nie dotyczy to Ukrainy.
Niemniej jednak, UE powinna porzucić swoje pretensje, że kraj zostanie przyjęty do UE, kiedy będzie gotowy. Zamiast tego powinna poprowadzić inicjatywę dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych produkcji zachodniej.