Dlaczego śpimy – Nowa nauka o śnie i marzeniach

Dlaczego śpimy - Nowa nauka o śnie i marzeniach

Dobry sen jest istotną częścią zdrowego życia. Nie tylko pomaga nam się zrelaksować, ale także wspiera naszą pamięć i zdrowie emocjonalne. Sen jest również ważny, jeśli mamy chorobę fizyczną lub jesteśmy pod wpływem stresu. W rzeczywistości, wiele wiodących przyczyn chorób w krajach rozwiniętych uznało związek przyczynowy między brakiem snu a rozwojem ich chorób. Na szczęście istnieją proste rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego snu.

Jedną z książek, która zgłębia znaczenie snu jest Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams. Został napisany przez Matthew Walkera, angielskiego naukowca z siedzibą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Specjalizuje się w neuronaukach i psychologii. Wcześniej był profesorem psychiatrii w Harvard Medical School. Jego obecne badania dotyczą tego, jak sen wpływa na nasze fizyczne i emocjonalne samopoczucie.

Podczas snu REM mózg jest praktycznie wolny od wyzwalającej lęk cząsteczki epinefryny, która odpowiada za naszą reakcję na strach. Jednak podczas snu NREM jest inaczej. Zamiast tego mózg jest wypełniony neuroprzekaźnikiem noradrenaliną, która jest podobna do epinefryny. Ta cząsteczka współpracuje z innymi substancjami chemicznymi, w tym cytokinami, w celu zwalczania stanów zapalnych i infekcji. Te cytokiny produkują komórki odpornościowe, aby zapobiec chorobie i zniszczyć szkodliwe zarazki.

Kiedy nie mamy wystarczającej ilości snu, mamy większe ryzyko rozwoju chorób serca i innych dolegliwości. Choć zdajemy sobie sprawę, że sen jest niezbędny dla zdrowego organizmu, często nie jesteśmy świadomi jego roli w pomaganiu naszym ciałom w utrzymaniu zdrowego serca. Istnieje kilka prostych sposobów, aby upewnić się, że otrzymujesz zalecane siedem do dziewięciu godzin snu każdej nocy. Poprawiając swój sen, możesz poprawić swoją pamięć i zdrowie emocjonalne, a nawet możesz zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie większej ilości snu jest zmiana nawyków związanych z budzeniem się. Jeśli jesteś pracownikiem pozbawionym snu, na przykład, powinieneś pomyśleć o ustaleniu limitów w swoim dniu pracy. Możesz również rozważyć ucięcie sobie popołudniowej drzemki. Sen REM jest szczególnie ważny, ponieważ pomaga mózgowi w reorganizacji.

Innym aspektem snu jest układ glimfatyczny mózgu, czyli część centralnego układu nerwowego, która oczyszcza mózg z toksycznych odpadów. System ten pomaga mózgowi działać efektywnie, gdy jesteśmy obudzeni.

Układ glimfatyczny odgrywa również istotną rolę w naszym życiu emocjonalnym. Podczas snu nasze tętno zwalnia, a mięśnie nadal się relaksują. Układ limfatyczny naszego mózgu jest również w stanie oczyścić z toksyn, które mogą zatkać neurony mózgu.

W wyniku tego wszystkiego, dobry sen może być ważnym krokiem do dbania o swoje zdrowie i spełniania marzeń. Jeśli więc jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o tym, jak sen wpływa na Twój organizm, Why We Sleep: The New Science of Sleep to lektura obowiązkowa dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane