Dlaczego klękają na Euro podzieliło zarówno drużyny jak i kibiców. W ciągu ostatnich pięciu lat ten kontrowersyjny gest rozpowszechnił się na całym świecie. Został zapoczątkowany przez rozgrywającego NFL Colina Kaepernicka w 2016 roku, ale teraz stał się powszechnym widokiem w innych sportach. Gest został powiązany z ruchem Black Lives Matter, który ma na celu walkę z rasizmem.
Odkąd w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się ruch Black Lives Matter, klęczenie stało się ważnym symbolem protestu. Jest również używany jako oświadczenie polityczne, chociaż niektórzy twierdzą, że nie robi wiele dobrego. Podczas gdy drużyna Anglii uklękła przed swoim pierwszym meczem na Mistrzostwach Europy, niektórzy fani zagotowali graczy. Jednak niektórzy kibice zagłuszyli boos swoimi brawami.
Na turnieju Euro 2020 drużyna Anglii postanowiła uczynić gest klęczenia częścią swojej rutyny. Widziano ich jak brali kolano przed meczami rozgrzewkowymi i przed wszystkimi trzema meczami fazy grupowej. Chociaż boom nie ustał, Angielski Związek Piłki Nożnej (EFA) powiedział, że nie ma wątpliwości, że decyzja zawodników została podjęta w duchu solidarności i walki z rasizmem.
Niektórzy kibice również skrytykowali klęczenie, twierdząc, że przesłanie jest stracone i nie przynosi żadnych realnych zmian. Niektórzy gracze byli nawet nadużywani za branie kolana. Na przykład pomocnik Rangers Glen Kamara twierdził, że został rasowo wykorzystany przez obrońcę Slavii Praga Ondreja Kudelę.
Wraz ze wzrostem popularności ruchu Black Lives Matter, drużyny piłkarskie różnych narodów przyjęły kolano jako sposób na okazanie wsparcia. Jednak w ostatnich tygodniach stało się to bardziej kontrowersyjne. Wielu fanów i graczy oskarżyło inne drużyny o branie kolana, w tym Hiszpanię, Francję i Portugalię. To sprawiło, że niektóre drużyny mają dwie opcje. Mogą wziąć kolano, ale ryzykują zawieszenie lub bycie grzywną, lub mogą pozostać cicho i uniknąć uwagi publicznej.
Niektóre europejskie drużyny, takie jak Finlandia, Szwecja, Dania, Polska i Czechy, zdecydowały się nie brać udziału w Euro 2020. Nie zrobią tego natomiast Holandia i Węgry. Tymczasem Szkocja, drużyna występująca w mistrzostwach Europy, zapowiedziała, że weźmie kolano w ramach solidarności z Anglią.
Reprezentacja Węgier uważa, że klęczenie jest prowokacją. Widzą w nim również zbezczeszczenie przepisów Uefa. Według węgierskiego rządu, klęczenie jest zwyczajem niewolniczym.
Trener Irlandii Stephen Kenny nazwał booing „niezrozumiałym” i powiedział, że zaszkodziło to reputacji kraju. Jednak prezes polskiego FA powiedział, że gest klękania był tylko symbolicznym aktem, który nie jest popierany przez organizację.
Inne kraje, takie jak Francja, nie wzięły kolana, mimo że przygotowywały się do tego przez cały turniej. Francja zagrała we wszystkich swoich dotychczasowych meczach grupowych. Jednak drużyna nie uklękła w drugim meczu towarzyskim przeciwko Bułgarii, stwierdzając, że wykona ten gest tylko na polecenie Uefa.