Bilbo Baggins i kamień arsenału Thrain – prezenty dla króla elfów Thranduila

Bilbo Baggins i kamień arsenału Thrain - prezenty dla króla elfów Thranduila

Kiedy Bilbo Baggins udał się do Króla Elfów, by ofiarować mu Arcyklejnot – Arkenstone of Thrain – nie miał zbyt dobrego pomysłu na to, jak rozegra się sytuacja. Król Elfów powiedział mu, że chce klejnotów.

Bard został wysiedlony ze swojego domu i chciał pomocy. Wspomniał Bilbo, że Thorin ma wartość i że chciałby coś za niego wymienić. Co więcej, powiedział, że ma dużo złota. Bilbo nie sądził więc, że Thranduil będzie miał do niego pretensje. Jednak po tym, jak zobaczył, jak bardzo Thranduil się rozgniewał, obawiał się, że może mu się stać krzywda. Zwłaszcza, że nie chciał się angażować w kolejne konflikty.

Bilbo jednak wciąż nie był do końca przekonany, że powinien oddać kamień. Poza tym uważał, że jeśli będzie miał swoją własną, czternastą część skarbu, to będzie to tylko Arkenstone. Musiał jednak wyrwać kamień z rąk Thorina.

Nawet gdyby miał własną część skarbu, wciąż nie mógł się zdobyć na to, by oddać go Thorinowi. Po pierwsze, urzekający kamień był przeklęty. A po drugie, był niezmiernie cenny. W rzeczywistości był cenniejszy niż rzeka złota. Co więcej, znajdowało się w nim serce Thorina.

W tym czasie Król Elfów nie dał Thorinowi żadnego prezentu na pożegnanie. Nie był to pierwszy raz, kiedy Król Elfów tak postąpił. Wcześniej, gdy Bilbo ofiarował Bardowi swoją mithrilową koszulę, został nagrodzony prezentem pożegnalnym Króla Elfów.

Kiedy w końcu udało mu się spotkać z Thranduilem, Bilbo zdał sobie sprawę, że traktuje on interesy znacznie poważniej, niż mu się wydawało. W przeciwieństwie do Barda, nie zamierzał mieć łatwej okazji, by poprosić Thorina o jego skarb. Co więcej, nie miał zamiaru go upilnować. Raczej miał zostać rzucony w wir walki bez ostrzeżenia.

Pierwszą myślą Bilbo było związanie Thorina. Jednak wydawało się, że to zły plan. Gdyby to zrobił, zostałby zmuszony do opamiętania się. Ewentualnie mógłby stracić życie. Innym możliwym scenariuszem jest to, że zostałby zmuszony do samobójstwa, co uczyniłoby go mniej niż człowiekiem.

Po tym Bilbo postanowił wykorzystać Bombura. Chociaż był tylko półgwiazdą w nocy, mógł stwierdzić, że Bombur skulił się na jego ramionach, i wiedział, że Bombur pełni w nocy wartę. Co więcej, wiedział też, że Bombur szukał Thorina.

Zanim jednak będzie mógł odejść, Thranduil wyjawia ostatnią informację: zamierza walczyć o skarb w legowisku Smauga. Thranduil planuje również walkę o szmaragdy Giriona, dlatego dał Bardowi w prezencie pożegnalnym szmaragdy.

Bilbo się zmienił. Teraz chce zakończyć oblężenie. Ponadto jest zdeterminowany, by uciec od porywaczy. Na koniec chce zaprowadzić pokój między krasnoludami a elfami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane