Dlaczego krowy dają mleko

Dlaczego krowy dają mleko

Krowy dają mleko z różnych powodów. Mogą być w ciąży i hodować, lub mogą rodzić cielęta. Tak czy inaczej, mają za zadanie dać swoim młodym trochę jedzenia i picia.

Przeciętna krowa mleczna wyprodukuje w ciągu swojego życia 200 000 szklanek mleka. Mleko to jest wykorzystywane zarówno do spożycia przez ludzi, jak i do hodowli. Mleko zawiera również dużą ilość składników odżywczych, które są niezbędne dla wzrostu cieląt. Kiedy cielę zostaje odstawione od matki, zaczyna jeść stałe pokarmy. Istnieje wiele różnych ras krów, ale najczęściej spotykane to Holstein i Ayrshire.

Kiedy samica krowy zachodzi w ciążę, jest sztucznie zapładniana. Powstałe w ten sposób cielę nazywane jest jałówką. Podczas jej życia jest ona zazwyczaj hodowana w gospodarstwie, aż do osiągnięcia odpowiedniej wagi i wieku, aby produkować własne mleko. Niektóre krowy mają kilka cieląt w ciągu roku. Inne będą miały tylko jedno cielę w ciągu życia.

Kiedy cielę przychodzi na świat, przez pierwsze sześć do ośmiu tygodni jest karmione ze smoczka matki. Po tym czasie przechodzi na substytut mleka, którym karmiona jest krowa. Całkowite wypuszczenie mleka przez krowę trwa około 10 miesięcy. U niektórych krów proces ten trwa dwie lub trzy próby. Zdarza się, że cielę nie wypija całego mleka, które jest w stanie dać matka.

Średni czas między narodzinami cielęcia a jego śmiercią wynosi około dziewięciu miesięcy. Istnieje jednak szereg rzeczy, które mogą wpłynąć na długość okresu laktacji. Należą do nich predyspozycje genetyczne i skrajne temperatury. Dodatkowo niektóre krowy będą wymagały dodatkowej stymulacji, aby wypuścić całe mleko.

Dojenie krów jest bardzo ważną częścią przemysłu mleczarskiego w Stanach Zjednoczonych. W zależności od wieku krowy, może być ona dojona nawet trzy lub więcej razy dziennie. Wiele krów mlecznych jest również pompowanych antybiotykami, co jest wymagane, aby zapewnić, że mogą one przetrwać w swoim otoczeniu.

Podobnie jak inne zwierzęta, krowy doświadczają szerokiej gamy emocji. Przez całe swoje życie nawiązują przyjaźnie z innymi krowami. Pomimo tego, że są potężnymi zwierzętami, są również łagodnymi istotami. W rzeczywistości są często określane jako najbardziej łagodne ze wszystkich ssaków.

Ponieważ krowy mleczne są hodowane do produkcji mleka, często są traktowane jak maszyny. Podaje się im hormony i antybiotyki, a także zmusza do życia w ciasnych oborach. Chociaż mają długą żywotność, niektóre żyją nawet 49 lat. Niestety, prawie jedna trzecia wszystkich krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych jest zabijana rocznie.

Jednym z najczęstszych powodów śmierci cieląt jest kulawizna. Innym powodem jest słaba produkcja. Jednak główną przyczyną jest niepłodność, dlatego konieczne jest sztuczne zapłodnienie krowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane