Dlaczego Finlandia nie jest w NATO

Dlaczego Finlandia nie jest w NATO

Finlandia jest jednym z wiodących państw świata w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Jednak Finowie są nietypowi, ponieważ nie są w klubie Nato. Pomimo znaczenia pozycji Finlandii w regionie nordyckim, jej członkostwo nie zostało oficjalnie zatwierdzone.

Historycznie polityka bezpieczeństwa Finlandii opierała się na dwóch zasadach: obronie terytorialnej i swobodzie przemieszczania się. Te dwie idee uzupełnia koncepcja obrony totalnej, która zakłada wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów społeczeństwa do obrony narodowej.

W ostatnich latach rząd fiński bada ideę sojuszu wojskowego z NATO. Podczas zimnej wojny Finlandia była wykorzystywana jako bufor pomiędzy Zachodem a Związkiem Radzieckim. Mimo, że kraj nie dołączył do bloku komunistycznego, był ważnym graczem w globalnym konflikcie. Budżet obronny kraju został zwiększony po aneksji Krymu przez Rosję, a jego armia została powiększona.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych fińskiego rządu zleciło niedawno analizę korzyści i zagrożeń wynikających z przystąpienia do NATO. Nie było zaskoczeniem, że prezydent i premier Finlandii są za ubieganiem się o członkostwo. Ich chęć przystąpienia jest świadectwem pragmatyzmu Finów.

Ostatni sondaż wykazał, że ponad połowa fińskich wyborców popiera członkostwo w NATO. Jest to znacząca zmiana opinii w stosunku do przeszłości. Przez większość zimnej wojny region nordycki był niezaangażowany, a Finlandia, Szwecja i Norwegia należały do nielicznych, które tego nie robiły. Mimo że Finlandia nie była narodem wojowniczym, fińska armia była w znacznym stopniu obecna w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy Finlandia nigdy nie przystąpiła do NATO, jest obecnie bliskim przyjacielem USA i ma pewną współpracę z Unią Europejską. Kraj ten przestrzega zasad praworządności i jest zaangażowany w ochronę swobód obywatelskich. Jednym z głównych powodów, dla których nie zdecydował się na członkostwo, jest niechęć do angażowania armii w zagraniczną kampanię wojskową.

Pomimo swojej historii sceptycyzmu, Finlandia podjęła pierwsze kroki w celu przygotowania się do złożenia wniosku o członkostwo. Premier Sauli Niinisto ogłosił, że rząd zamierza starać się o członkostwo 15 maja 2022 roku. Podkreślił również potencjał członkostwa w NATO dla poprawy wizerunku kraju.

Przystąpienie Finlandii do NATO będzie momentem przełomowym dla bezpieczeństwa Europy Północnej. W rzeczywistości fińska armia jest już na dobrej drodze do osiągnięcia uzgodnionego celu wydatków na obronę w wysokości dwóch procent PKB. Z liczbą 280 000 żołnierzy, Finlandia jest potężnym militarystą. Włączenie fińskiej armii do NATO nieuchronnie poszerzy granicę Rosji z sojuszem.

W rzeczywistości decyzja Finlandii o złożeniu wniosku o członkostwo była bardzo odważnym posunięciem. Kraj ten poczynił różne techniczne przygotowania do wejścia. Co więcej, przywódcy kraju powiedzieli, że są za szybkim staraniem się o członkostwo w NATO. Jednak, są sceptycy, którzy twierdzą, że taki ruch tylko zwiększy napięcia w regionie.

Innym powodem, dla którego Finlandia powinna wstąpić do NATO jest to, że dzięki temu Stany Zjednoczone na nowo skupiłyby się na regionie Indo-Pacyfiku. Obecnie USA są zbyt skoncentrowane na Chinach, a Finlandia mogłaby dać amerykańskim wojskowym szansę na skupienie się na drażliwej kwestii bezpieczeństwa na Pacyfiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane