Dlaczego pies liże swojego właściciela?

Dlaczego pies liże swojego właściciela?

Powód, dla którego pies liże swojego właściciela, nie zawsze jest oczywisty. Chociaż jest to świetny sposób, aby pokazać swojemu zwierzakowi, że ci zależy, może to być oznaką podstawowych problemów, takich jak stan medyczny lub nadmiar uczuć. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies liże Cię z bólu lub niepokoju, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Podczas gdy niektóre psy rodzą się z fetyszem lizania, inne są uczone tego przez swoich właścicieli. Psy liżą z wielu powodów, od potrzeby uwagi po pragnienie soli na skórze. W rzeczywistości, język psa jest potężnym narzędziem do czyszczenia sierści.

Na przykład, twój pies może lizać twoją twarz, ponieważ ładnie pachnie lub ponieważ chce spróbować jedzenia, które właśnie zjadłeś. Jest to również częste zjawisko po kąpieli. Pies może też lizać ściany lub inne powierzchnie jako sposób na samooczyszczanie. Pysk psa jest wypełniony bakteriami, więc lizanie niewłaściwych miejsc może prowadzić do infekcji.

Co ciekawe, lizanie jest jednym z najważniejszych elementów budowania więzi z psem. Podobnie jak w przypadku ludzi, Twój pies będzie miał poczucie spełnienia, gdy ukończy zadanie. Kiedy nagrodzisz psa za wykonanie zadania, z pewnością powtórzy tę czynność ponownie. Podobnie, jeśli zignorujesz lizanie psa, nie będzie on musiał powracać do złego nawyku. Możesz również wyszkolić psa, aby robił inne rzeczy, które sygnalizują przywiązanie, takie jak pielęgnacja, wyjście na spacer czy grzeczne siedzenie.

Innym powodem, dla którego pies liże swojego właściciela, jest chęć popisania się. Twój zwierzak może to robić, gdy nie patrzysz, jako sposób na pokazanie ci, że cię zauważa. Może to być również znak, że są znudzeni. Innym razem może to robić, ponieważ chce podzielić się z Tobą czymś szczególnym, np. kawałkiem sera lub smakołykiem.

Istnieje kilka innych powodów, dla których pies liże swojego właściciela, oprócz tych wymienionych powyżej. Należą do nich między innymi chęć komunikacji, czy chęć odpędzenia brzydkich zapachów. Ponadto niektóre psy liżą, aby okazać poczucie szacunku i lojalności. Inne liżą w ramach próby otumanienia przeciwnika, zamiast używać zębów.

Lizanie jest naturalną czynnością dla psów, a seksownie wyglądające smakołyki, które możesz zobaczyć w psim pysku, są w rzeczywistości niczym więcej niż wyszukanym pokazem śliny. Niektórzy ludzie określają nawet lizanie psa jako całowanie.

W rzeczywistości może się okazać, że lizanie psa jest bardziej związane ze smakiem soli na jego skórze niż z prawdziwym uczuciem. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się nagrodzić swojego psa za lizanie, zrób to mądrze. Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś lizać pyska swojego psa.

Nakłonienie psa do wykonania ruchu lizania nie jest łatwe i zazwyczaj nie odbywa się bez jakiejś nagrody. Możesz wzmocnić działanie za pomocą mnóstwa opcji, w tym smacznej przekąski lub gry w aport. Aby Twój pupil nie stał się maszyną do lizania, rozważ ograniczenie aktywności psa do niewielkiego obszaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane