Dlaczego woda kapie z nosa?

Dlaczego woda kapie z nosa?

Katar jest częstym objawem towarzyszącym przeziębieniu. Jednak jeśli masz katar przez więcej niż kilka dni, może to być oznaką poważniejszego problemu. Jeśli doświadczasz innych objawów, takich jak kaszel lub ból gardła, być może nadszedł czas, aby zasięgnąć porady lekarza.

Katar powodują wirusy, takie jak przeziębienie i grypa. Uwalniają one substancje chemiczne, które powodują stan zapalny. Te substancje chemiczne z kolei wpływają na błony nosowe i produkują śluz. Śluz jest również ważną barierą, która zatrzymuje szkodliwe cząsteczki, w tym bakterie i wirusy. Z kolei, nawilża on również powietrze.

Przeziębienia i grypy mogą powodować katar, ponieważ zwiększają produkcję śluzu. Jeśli cierpisz na katar, powinieneś utrzymywać ciepło i starać się utrzymać swój układ odpornościowy w jak najlepszym stanie. Możesz zmniejszyć swoje szanse na zachorowanie na przeziębienie lub grypę poprzez częste mycie rąk, dużą ilość snu, picie dużej ilości płynów i przyjmowanie antybiotyków w przypadku kaszlu.

Inne przyczyny kataru to alergie i infekcje zatok. Alergiczny nieżyt nosa, na przykład, jest spowodowany nadprodukcją śluzu w nosie. Alergeny, które wywołują alergiczny nieżyt nosa obejmują pyłki, roztocza, sierść zwierząt i pleśń. Kiedy jesteś narażony na te alergeny, komórki w błonie nosowej produkują substancję zwaną histaminą. Powoduje to przeciekanie naczyń krwionośnych.

U niektórych osób, stałe kapanie wody z nosa może być spowodowane przez leki. Blokery kanału wapniowego, tabletki antykoncepcyjne i NLPZ, na przykład, wszystkie mogą potencjalnie powodować kapanie. Na szczęście, wiele leków dostępnych bez recepty może pomóc w tych objawach, ale zawsze należy udać się do lekarza, jeśli katar nie ulega poprawie.

Inną przyczyną uporczywego kapania są polipy. Mogą one rozwijać się w nosie i blokować przejście do przewodu Eustachiusza. Po zablokowaniu może to prowadzić do bolesnego zapalenia ucha. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Nos jest skomplikowaną strukturą, składającą się z ośmiu głównych części. Każda część reaguje na sygnały z mózgu. Aby zrozumieć, jak to działa, wyobraź sobie centrum handlowe. Każda część ma swoje własne, indywidualne receptory. Podobnie każda część Twojego nosa reaguje na sygnały z Twojego mózgu.

Objawy infekcji zatokowej lub alergii mogą również powodować wyraźne kapanie z nosa. Niektóre z nich to astma, choroba refluksowa przełyku, katar sienny i kapanie z nosa. W zależności od przyczyny kataru, lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe lub leki wykrztuśne. Może być wymagane chirurgiczne usunięcie polipów.

Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może również powodować wyraźny wyciek z nosa. Dzieje się tak, gdy rozdarcie w membranie otaczającej mózg pozwala na wyciek nadmiaru płynu z jamy nosowej. Zazwyczaj wyciek występuje tylko w jednym nozdrzu, ale może wystąpić w obu. Chociaż nie jest to niebezpieczne, wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może powodować wiele objawów, od bólów głowy po metaliczny smak w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane