Dlaczego koty boją się ogórków

Dlaczego koty boją się ogórków

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś filmy o kotach, zauważyłeś, że koty nie są dokładnie znane z bycia przyjaznymi zwierzętami. Są one jednak niezwykle nadwrażliwe na swoje otoczenie. Na przykład, często robią salto w tył, gdy czują się zagrożone. Koty są również znane z tego, że skaczą na wiele stóp w powietrzu, gdy wyczuwają niebezpieczeństwo.

Niektórzy właściciele kotów filmowali reakcje swoich pupili na ogórki. Wyniki są przezabawne i dość przerażające. Jeden filmik zebrał miliony wyświetleń na YouTube. Pomimo zabawnych filmów, straszenie kota nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko może powodować stres, ale może prowadzić do biegunki, a nawet utraty włosów.

Istnieją właściwie dwie teorie, dlaczego koty boją się ogórków. Pierwsza to fakt, że wyglądają jak węże, czyli to, czego mają unikać. Koty są bardzo wrażliwe na swoje otoczenie i nie przepadają za wężami, gdyż są one drapieżnikami. Gdy ogórki pojawiają się nagle, włącza się koci instynkt czujności i wypatrywania niebezpieczeństwa.

Inna teoria mówi, że ogórki są dla kotów pewną nowością. Nie jest niczym niezwykłym, że nowy obiekt kojarzy im się z bezpieczeństwem i ochroną. Być może zostały uwarunkowane, aby myśleć, że ogórki są bezpiecznym źródłem pożywienia i są zaskoczone, aby znaleźć je w miejscu, które nie było wcześniej zamieszkane przez koty.

Warto trzymać ogórki z dala od miski z jedzeniem kota. Dzięki temu nauczymy je, że jedzenie, którym się żywiły, nie jest bezpieczne. Ponadto, jeśli masz kota, który doznał traumy, nagła obecność ogórków w ich misce z jedzeniem może spowodować szkody psychiczne.

Trzecim wyjaśnieniem strachu przed ogórkami jest to, że sam owoc nie jest w rzeczywistości dobrym źródłem pożywienia. Ogórki są świetnym dodatkiem do sałatek, można je też jeść z dipem. Nie są one jednak najlepszym źródłem pożywienia. Twój kot potrzebuje odpowiednich składników odżywczych ze swojej diety.

Jedna z bardziej popularnych kompilacji wideo o kotach i ogórkach została obejrzana miliony razy. Filmy te pokazują niechęć kotów do przebywania w pobliżu ogórków, a także ich fascynację tym owocem. Ale czy rzeczywiście jest to uzasadniona reakcja?

Eksperci twierdzą, że choć koty mogą bać się ogórków, niekoniecznie czują się przez nie zagrożone. Ich niepokój wynika z tego, że nie zawsze potrafią przewidzieć, gdzie dany obiekt pojawi się w następnej kolejności. Dodatkowo ich reakcja obronna na strach jest podobna do naszego własnego mechanizmu fight-or-flight.

Najlepszym sposobem, aby kot nauczył się, że ogórki nie są niebezpieczne, jest wprowadzanie ich powoli. Nie próbuj przestraszyć kota, wrzucając mu ogórek do miski z jedzeniem lub podrzucając mu zabawkę. Zrozumienie przez kota, że coś nowego nie jest zagrożeniem sprawi, że będzie on o wiele bardziej skłonny do interakcji z Tobą.

Choć istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, dlaczego koty boją się ogórków, to właśnie te najbardziej urzekły miłośników kotów. Koniecznie zasubskrybuj magazyn BBC Focus i śledź @sciencefocusQA na Twitterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane