Dlaczego styropian jest coraz droższy

Dlaczego styropian jest coraz droższy

Koszt styropianu od pewnego czasu wzrasta. W rzeczywistości cena wzrosła o 5% w styczniu 2021 roku. Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do tego wzrostu. Większość z tych czynników dotyczy podaży i popytu na styropian.

Popyt na polistyren wzrósł w wyniku rosnącej urbanizacji. Polistyren jest używany do izolacji budynków, zastosowań morskich i do pakowania. Może być stosowany do różnych kształtów i rozmiarów i jest bardzo lekkim materiałem.

Produkcja pianki zużywa znaczną ilość energii i wytwarza dużo gazów cieplarnianych. Może być trudny do recyklingu po jego wykorzystaniu. Ponadto polistyren jest substancją rakotwórczą.

Niektóre gminy zakazały stosowania jednorazowych pojemników styropianowych. Jednak nadal istnieją firmy, które używają styropianu. Mimo to istnieje wiele alternatyw, które są tańsze niż styropian, np. przedmioty wielokrotnego użytku. Do takich przedmiotów należą trwałe talerze, naczynia i kubki.

Wzrost kosztów styropianu wynika z rosnących kosztów surowców. Połączenie złej pogody, wysokich kosztów pracy i kosztów transportu doprowadziło do niedoborów materiałów. Utrudniło to pracę fabrykantom i producentom pianki. W rezultacie przenoszą oni wyższe koszty na klientów.

Polistyren, znany również jako EPS, jest zwykle wytwarzany z nieodnawialnych paliw kopalnych, takich jak diizocyjanian toluenu. Niektóre syntetyczne substancje chemiczne zawarte w EPS mogą wyciekać, gdy styka się on z kwaśną żywnością. Mimo to pianka EPS może być stosowana do utrzymywania temperatury gorącej i zimnej żywności.

W związku z tym branża gastronomiczna coraz częściej wybiera EPS na swoje naczynia spożywcze. W przeciwieństwie do papieru, jest on lekki, łatwy do czyszczenia i niedrogi. EPS jest jednak tematem kontrowersyjnym, zwłaszcza że nie ulega biodegradacji. Kilka firm walczy o jego wykorzystanie. Ostatecznie, kontrowersje są podobne do debaty na temat plastik kontra papier.

Niezależnie od tego, po której stronie debaty się znajdujesz, ważne jest, abyś wiedział, czym jest EPS i gdzie jest stosowany. Pomimo kontrowersji, EPS jest materiałem wszechstronnym. W przeciwieństwie do papieru, można go ciąć i formować w niemal dowolne kształty. Jest też lepszym izolatorem niż tradycyjna folia cynowa. Niemniej jednak, jego rozkład może trwać długo. W końcu wyląduje w oceanie.

Ze względu na troskę o środowisko, wiele gmin zakazało stosowania jednorazowych pojemników z pianki EPS. Na przykład San Diego przyjęło rozporządzenie ograniczające stosowanie produktów z ekspandowanej pianki polistyrenowej. Ale ta polityka wejdzie w życie dopiero w maju 2023 roku.

Stan Nowy Jork również uchwalił zakaz używania styropianu do posiłków. Dodatkowo grupa producentów EPS współpracowała z urzędnikami miejskimi w celu zniesienia ograniczenia.

Podczas gdy nie ma wątpliwości, że istnieje wiele korzyści z EPS, istnieje również szereg minusów. Chociaż EPS może pomóc w utrzymaniu temperatury zimnej żywności, nie jest trwały. W przeciwieństwie do papieru, nie nadaje się do recyklingu. Ostatecznie decyzja, czy używać EPS, czy nie, powinna być określona przez osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane