Dlaczego na zewnątrz jest żółty?

Dlaczego na zewnątrz jest żółty?

Kiedy niebo na zewnątrz jest żółte, może to być oznaką huraganu lub innego zdarzenia pogodowego. Może to być również wynik cząsteczek dymu wysoko w atmosferze. Burze są zwykle związane z żółtymi i pomarańczowymi chmurami.

Żółty i pomarańczowy kolor nieba jest spowodowany zjawiskiem zwanym rozpraszaniem Rayleigha. Występuje ono, gdy światło słoneczne przechodzi przez chmurę lub cząsteczkę powietrza, powodując jego rozproszenie. Im dłuższa długość fali światła, tym mniejszy wpływ ma ten proces. Jeśli słońce znajduje się nisko na niebie, światło musi przejść przez większą część atmosfery. Podczas zachodu słońca, jest więcej światła przechodzącego przez, pozostawiając żółty lub pomarańczowy odcień. Podobnie, podczas wschodu słońca, jest mniej światła słonecznego przechodzącego przez.

Żółte lub pomarańczowe niebo może być również ostrzeżeniem przed nadchodzącą burzą. Burze zazwyczaj rozwijają się po południu i wieczorem. Gdy słońce zachodzi, cząsteczki atmosferyczne i wilgoć w powietrzu zmieniają swój odcień. Na przykład, burza może wyglądać na żółtą przed gradem lub tornadem.

Kolor nieba może być również wynikiem działania pyłków lub kurzu. Zazwyczaj zapylona atmosfera powoduje czerwonawe lub żółtawe niebo. Pyłek jest substancją, która wpływa na alergie ludzi i może powodować ich choroby. W rzeczywistości, ostatnie badanie wykazało, że powietrze w Durham w Północnej Karolinie było wypełnione grubą mgłą pyłków. Podobnie, gruba warstwa pyłków w powietrzu może powodować astmę. Innym przykładem jest sytuacja, gdy powietrze na północno-zachodnim Pacyfiku jest pokryte dymem z dzikich pożarów.

Chociaż istnieje kilka powodów, dla których niebo może stać się żółte, naukowcy ustalili, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest burza. Huragany, tornada lub pyłki mogą tworzyć żółty lub pomarańczowy odcień na niebie. Istnieje również wiele czynników, które mogą wpłynąć na odcień nieba, takich jak ilość deszczu, prędkość wiatru i wilgotność.

Kiedy słońce znajduje się nisko na niebie, krótsze fale światła są szybko rozpraszane. Podczas gdy niebieskie i zielone fale są rozproszone mniej, długie fale światła słonecznego są odbijane i pozostawiają żółty lub pomarańczowy odcień.

W tym samym czasie krótsze fale światła są rzutowane przez chmury i w kierunku horyzontu. Następnie te promienie światła są zniekształcane przez pył i inne cząstki atmosferyczne. Cząstki te rozpraszają również światło niebieskie i czerwone. Te krótsze fale, czyli zielone, niebieskie i żółte, to fale, które są najbardziej zniekształcone przez proces rozpraszania. Natomiast fale pomarańczowe i czerwone są najdłuższe.

Jeśli słońce znajduje się wysoko na niebie, krótsze fale światła są filtrowane przez atmosferę. W konsekwencji kolory, które pozostają to żółty, pomarańczowy i czerwony. Dlatego niebo może mieć ciepły żółty, pomarańczowy lub czerwonawy odcień.

To, czy niebo przybiera kolor żółty czy czerwony zależy od wielu różnych czynników. Na przykład ilość pyłków i kurzu w atmosferze oraz obrót Ziemi mogą mieć duży wpływ na kolor nieba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane