Dlaczego okna parują zimą

Dlaczego okna parują zimą

Jeśli mieszkasz na północy lub w zimnym miejscu, prawdopodobnie wiesz, dlaczego okna parują. Parujące okna są nieco uciążliwe zimą, ale są sposoby, aby temu zapobiec i zatrzymać ciepłe powietrze w środku.

Wspomniany wcześniej efekt imienny może być spowodowany przez nadmiar wilgoci w Twoim domu. Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w wentylator lub klimatyzator, który będzie wyciągał wilgoć z powietrza. Pomoże to nie tylko osuszyć okna, ale także pozwoli zaoszczędzić na energii. Również przesuwanie roślin, aby upewnić się, że nie są zbyt blisko okien, może zmniejszyć ilość kondensacji, która tworzy się na oknach.

Innym trikiem, aby uniknąć kondensacji jest użycie zasłon i żaluzji, aby podnieść temperaturę okna. Na przykład, jeśli masz szatnię, możesz chcieć rozważyć zasłonę, która może pokryć okna, jednocześnie pozwalając ci widzieć na zewnątrz. Możesz również otworzyć okna, aby wypuścić ciepłe, wilgotne powietrze.

Alternatywnie, możesz zainstalować mały wentylator, aby wydmuchać opary. W zależności od wielkości twoich okien, może to być skuteczne rozwiązanie. Nawet jeśli nie masz wentylatora, możesz użyć nawilżacza, aby usunąć nadmiar wilgoci z powietrza. Nawilżacz nie tylko zmniejszy kondensację na twoich oknach, ale także zapewni zdrowy dopływ klimatyzacji.

Najlepszym sposobem na określenie, czy Twoje okna parują, czy nie, jest przyjrzenie się temperaturze powietrza zewnętrznego. W środku nocy powietrze jest zazwyczaj chłodniejsze niż temperatura wewnątrz Twojego domu. Podobnie rano, jest ono zazwyczaj nieco cieplejsze. To, czy twoje okna zamarzają, jest dobrym wskaźnikiem tego, jak skuteczna jest twoja izolacja. Idealnie, powinieneś mieć szczelne uszczelnienie, ale czasami stary gaz może przeciekać. Kiedy to się dzieje, para wodna w twoim powietrzu skrapla się między szybami.

Powinieneś również wiedzieć, że zaparowane okno nie jest rzadkością podczas zimy. Wynika to z faktu, że różnica temperatur wewnętrznych i zewnętrznych jest dość duża. Natomiast, gdy jest ładna pogoda, częściej zdarza się, że temperatura wewnętrzna jest nieco wyższa od zewnętrznej.

Należy również pamiętać, że aby mieć szybę wolną od mgły, należy odczekać około dziesięciu minut. Choć może to brzmieć jak dużo czasu, to faktem jest, że nie jest on zbyt długi, a efektem jest zniknięcie wspomnianej zaparowanej szyby. W efekcie możesz wrócić do delektowania się kubkiem kawy i przygotowywania swojego dnia.

Oczywiście należy uważać, aby nie podlewać nadmiernie swoich roślin. Nie tylko może to przyczynić się do powstawania wilgotnych plam na oknach, ale również może doprowadzić do podniesienia się wilgoci w ścianach. Podobnie należy uważać, aby nie pozostawiać zbytnio otwartego okna, gdyż może to pozwolić zimnemu, wilgotnemu powietrzu utworzyć basen na parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane