Ceny gazu osiągnęły w Stanach Zjednoczonych rekordowy poziom. W rzeczywistości wzrastają one od ponad roku, a w niektórych miejscach osiągają nawet 6 dolarów za galon. Koszty te mogą stanowić prawdziwe obciążenie finansowe dla milionów Amerykanów.
Jednym z największych czynników wpływających na wzrost cen gazu jest koszt ropy naftowej. Ropa naftowa jest naturalnym surowcem używanym do produkcji paliw takich jak olej napędowy i benzyna. Kiedy nie ma jej podaży, ceny skaczą. Baryłka ropy West Texas Intermediate handlowała w negatywnym terytorium przez kilka tygodni na początku czerwca, co jest dobrym przykładem starego problemu „podaży i popytu”.
Innym czynnikiem jest wzrost liczby osób podróżujących. W czasie pandemii tempo to spadło, ale od tego czasu znów wzrosło. W rezultacie wiele firm zostało ponownie otwartych, więc zużywa się więcej paliwa.
Choć trudno przewidzieć, jaka będzie cena paliwa w przyszłości, analitycy spodziewają się, że nadal będzie wysoka, ponieważ koszt ropy rośnie, a możliwości rafinacji są ograniczone. Firmy rafinacyjne wyciskają coraz więcej oleju napędowego, aby nadążyć za popytem.
Średnia cena paliwa w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie 3,22 USD, ale niektóre części kraju płacą nawet 4,08 USD. Benzyna, olej napędowy i paliwo odrzutowe mają dużą konkurencję na rynku międzynarodowym. Handlowcy i sprzedawcy szybko podnoszą ceny, aby dopasować się do wzrostu popytu. Są też zdani na łaskę kursów walut.
Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost cen paliw jest stres, jaki wywołuje globalny łańcuch dostaw. Producenci ropy i gazu starają się zwiększyć produkcję, ale wynikający z tego wzrost cen zbiera żniwo. Wielu głównych dostawców zmniejszyło swoje dostawy. Tymczasem rosyjski zakaz wydobycia ropy naftowej spowodował wzrost jej cen. Kilku przywódców USA ogłosiło plany nałożenia sankcji na Rosję, co spowoduje zmniejszenie importu ropy o całe 1,5 mln baryłek dziennie.
Niektórzy konsumenci już ograniczają jazdę samochodem. Inni szukają oszczędności, kupując inteligentniejszy pojazd. Mimo to pozostaje pytanie: kiedy wreszcie spadną ceny gazu i paliw?
Miłośników paliwa i oszczędnego gospodarowania może zaskoczyć fakt, że cena galonu gazu jest wciąż niższa od szczytowego poziomu z 2008 roku. Według RAC, „najbardziej wyraźny” wzrost ceny nastąpił w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Chociaż średnia cena baryłki ropy Brent Crude była podobna do ceny z 2014 roku, to od kilku miesięcy znajduje się na ostrej wspinaczce.
Nie jest jasne, co ostatecznie pobudzi zmianę cen, ale ostatnia obniżka opłaty paliwowej miała dać zmotoryzowanym trochę wytchnienia od gwałtownie rosnących kosztów życia. Niestety, wielu sprzedawców i producentów paliw nie przenosi oszczędności na klientów.