Dlaczego śnieg pali się na czarno

Dlaczego śnieg pali się na czarno

Dlaczego śnieg pali się na czarno to pytanie, które wywołało kontrowersje, a nawet spowodowało, że naukowcy badają naukę o spalaniu śniegu. Ludzie próbowali dowiedzieć się, dlaczego śnieg, szczególnie w zimniejszych regionach, takich jak Krasnodar Krai w Rosji, nie topi się. Zastanawiają się również, czy te burze są związane z globalnym ociepleniem.

Podczas gdy naukowcy obalają niektóre z tych teorii spiskowych, nie udało im się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, dlaczego śnieg nie topnieje. Jedna z teorii sugeruje, że śnieg zawiera substancje chemiczne, takie jak plastik, które sprawiają, że pali się na czarno. Inna mówi, że rząd manipuluje pogodą, aby stworzyć fałszywy śnieg. Obydwie zostały jednak dokładnie obalone i nie ma dowodów na to, że któraś z nich jest prawdziwa.

Niedawny filmik wirusowy pokazujący kogoś rzucającego śnieżką w ogień nie jest tak tajemniczy, jak może się wydawać. Wydaje się, że jest to zwykła kula śnieżna, ale została ona spalona na czarno. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona prawdziwa. To samo można powiedzieć o kilku innych filmach krążących po mediach społecznościowych.

Pytanie, dlaczego śnieg pali się na czarno, pochodzi z procesu zwanego sublimacją. Sublimacja jest naturalnym zjawiskiem, które występuje, gdy woda zamarza i odparowuje w gaz. Kiedy woda zamarza, tworzy stały lód, ale kiedy zamienia się w gaz, odparowuje w parę. Proces ten zachodzi, gdy ciśnienie i inne czynniki są odpowiednie.

Innym wyjaśnieniem dlaczego śnieg pali się na czarno jest reakcja Maillarda. Jest to ta sama reakcja, która zachodzi, gdy pewne produkty spożywcze są gotowane w wysokiej temperaturze. Kiedy to następuje, powstaje substancja zwana akrylamidem. Substancja ta znajduje się nie tylko w zwęglonym jedzeniu, ale także w dymie papierosowym i kilku innych substancjach. Chociaż akrylamid nie został formalnie przebadany na ludziach, uważa się, że stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Niektóre z substancji chemicznych, które powstają w wyniku tej reakcji to sadza, która gromadzi się na śniegu i pozostawia nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, pewna liczba cząsteczek węgla przyczepia się do powierzchni śniegu w pobliżu płomienia. Te długie łańcuchy węglowe tworzą sadzę, która nadaje śniegowi czarne ślady w postaci węglików.

Powszechną plotką, która została obalona w przeszłości, jest to, że zapalniczki palą się zamiast topić śnieżki. Zapalniczki w rzeczywistości nie palą się, emitują gaz, który jest drażniący i może wydzielać nieprzyjemny zapach. Pomimo tego, wiele osób nadal utrzymuje twierdzenie o „teście zapalniczki ze śnieżkami” jako dowód, że rząd modyfikuje pogodę. Na YouTube umieszczono dziesiątki takich filmów, które uzyskały ponad milion wyświetleń.

Nadal te twierdzenia nie dowodzą, że rząd modyfikuje pogodę. Wielu innych mieszkańców próbowało samodzielnie spalić śnieg i stwierdzili, że się nie stopił. Również temperatura w niektórych obszarach była zimniejsza niż zwykle, a śnieg nie topniał w tych miejscach.

W końcu jednak najlepszym sposobem na odpowiedź na pytanie, dlaczego śnieg pali się na czarno, jest użycie prostego eksperymentu naukowego. Jeśli masz śnieżkę, która się nie topi, możesz spróbować wrzucić ją do szklanki z podgrzaną wodą. Po około 45 minutach kula śnieżna zacznie się kurczyć, a następnie zamieni się w wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane