Mity i legendy o białym jeleniu

Mity i legendy o białym jeleniu

Biały jeleń był kojarzony z wieloma barwniejszymi postaciami w literaturze. Uważany jest za jedno z najważniejszych zwierząt w królestwie zwierząt i mówiono, że przynosi głębokie zmiany w ludzkości. W rzeczywistości obecność białego jelenia była jednym z pierwszych wskaźników pojawienia się Hunów i Magów. Jeleń był również symbolem heraldycznym króla Anglii Ryszarda II.

Białe jelenie były związane z licznymi mitologiami, w tym z włóczęgami Pevensie i białymi jeleniami z węgierskiego folkloru. Obecność tego jelenia jest tak znacząca, że węgierski oddział skautów ma białego jelenia jako swoją oficjalną maskotkę. A w ukłonie za jego znaczenie, biały jeleń jest duchem bazowym Programu Rozwoju Przywództwa Białego Jelenia.

Jedną z najbardziej popularnych opowieści dotyczących białych jeleni jest ta o królewskim białym jeleniu kradnącym serce księżniczki. Jednak najprawdziwszą wersją tej historii jest legenda Lenape o białym jeleniu z porożem i upiornym białym koniu. Według tej legendy, boski biały jeleń miał podobno pojawić się podczas otwarcia świątyni Engakuji w 1282 roku. Na szczęście jeleń nie jest jedyną białą bestią, która żyje i umiera w dżunglach Dawnlandu.

Jest jeszcze jedna opowieść o białym jeleniu, która zyskała pewien rozgłos w mediach. W rzeczywistości stała się tak ikonicznym kawałkiem literatury, że film The Great White z Jackiem Nicholsonem w roli głównej został oparty na niej. Również biały jeleń ma długą historię w dziedzinie sztuki, o czym świadczą obrazy białego jelenia autorstwa takich mistrzów jak Gustav Klimt i Edgar Degas. Inne godne uwagi legendy z udziałem białego jelenia to „Duch Białego Jelenia” w mitologii Cherokee, a także „Duch Białego Jelenia” z plemienia Roanoke.

Poza swoją mitologią, biały jeleń został również pokazany, aby mieć pewne interesujące zasługi naukowe. Niektórzy twierdzą, że biały jeleń jest najlepszym padlinożercą we wszechświecie i że jest jedynym zwierzęciem, które można zobaczyć w Drodze Mlecznej. Dodatkowo, mówi się, że biały jeleń ma specjalne powinowactwo do jednorożca. Wreszcie, biały jeleń jest znany z wypluwania wielu innych zwierząt i jest znany z odgrywania dużej roli w legendzie o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane