Przyczyny bólu stóp

Przyczyny bólu stóp

Ból stóp jest częstą dolegliwością. Może wpływać na jakość życia i wpływać na fizyczne i emocjonalne samopoczucie. Niektóre wspólne przyczyny bólu stóp obejmują plantar fasciitis, zapalenie stawów, i wrastające paznokcie. Na szczęście większości problemów ze stopami można zapobiec lub leczyć je poprzez samodzielną pielęgnację. Jednakże, jeśli doświadczasz bólu lub obrzęku stóp, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem. W niektórych przypadkach podolog może być w stanie zdiagnozować i leczyć przyczynę bólu stóp.

Najczęstsze przyczyny bólu stóp związane są z więzadłami i mięśniami, które mocują stopę do ciała. Obszary te mogą ulec podrażnieniu i zapaleniu, co może prowadzić do bolesnego stanu zwanego nerwiakiem Mortona. Stan ten występuje, gdy nerwy i tkanka wokół małego nerwu między palcami stają się zapalne. Objawy obejmują ostry ból w kuli stopy, który jest gorszy podczas stania i chodzenia. Podiatra może być w stanie leczyć problem poprzez usunięcie narośli i uwolnienie nerwów.

Inną przyczyną bólu stopy jest zespół tunelu stępu, który jest stanem spowodowanym przez kompresję nerwu piszczelowego tylnego. Twój lekarz może przeprowadzić badanie fizyczne i zalecić ćwiczenia rozciągające, aby zmniejszyć objawy. Jeśli objawy utrzymują się, on lub ona może zasugerować zastrzyki kortyzonu, które pomogą złagodzić objawy.

Słabe krążenie w stopach jest kolejną częstą przyczyną bólu stóp. Może to być również wynikiem stanu chorobowego, takiego jak cukrzyca, która może prowadzić do zmniejszonego przepływu krwi do stóp. Aby to zwalczyć, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych lub noszenie wygodnego obuwia. Inne środki, takie jak oblodzenie i odpoczynek, mogą również pomóc złagodzić ból.

Jednym z najczęstszych problemów ze stopami jest wysoki łuk. Ludzie z tym typem stopy mają tendencję do licznych problemów, w tym bólu i stanu zapalnego na szczycie stopy i po bokach palców. Należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli masz ten problem, ponieważ może to być oznaką bardziej poważnego problemu.

Noszenie niewłaściwego rozmiaru buta może być również źródłem bólu stóp. Gdy Twoje buty są zbyt wąskie, mogą zgnieść łuk stopy i wywierać nacisk na występy kostne. Ponadto, źle dopasowane obuwie może podrażniać torebkę stawową, która jest wypełnioną płynem poduszką łączącą piłkę stopy z palcami.

Inną częstą przyczyną bólu stóp jest koślawość. Jeśli masz bunion, twoje palce są albo źle ustawione, albo spuchnięte. Uzyskanie odpowiedniego rozmiaru i stylu buta może zapobiec tym problemom.

Inne przyczyny bólu stóp to urazy i nadużycia. Od czasu do czasu stopa może zostać uszkodzona w wyniku upadku lub kontuzji sportowej, a te urazy powinny być odpowiednio leczone. W zależności od przyczyny urazu, możesz potrzebować zastrzyku kortyzonu lub wkładki ortopedycznej, aby skorygować problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane