Ibuprofen Hasco jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który został zatwierdzony przez FDA do leczenia różnych schorzeń, w tym bólów głowy, migren, bólów menstruacyjnych i bólów reumatycznych. Jest on dostępny w postaci tabletek i kapsułek. Przed zastosowaniem tego leku należy poznać potencjalne ryzyko z nim związane, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia wątroby i hepatotoksyczność. Niektórzy pacjenci zgłaszali, że NLPZ zwiększają ryzyko krwawienia. Możesz uniknąć tych powikłań, stosując się do kilku ważnych wskazówek.
Pacjenci z chorobą wrzodową w wywiadzie nie powinni przyjmować leku Ibuprofen Hasco. NLPZ mogą również powodować hepatotoksyczność, która może zwiększać ryzyko zdarzeń CV. Szansa na rozwój hepatotoksyczności bez objawów ostrzegawczych jest większa w przypadku przyjmowania NLPZ w małych dawkach. Dlatego należy kontrolować ciśnienie krwi i być czujnym na objawy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów hepatotoksyczności należy przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Wcześniaki powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością. Badania wykazały, że wcześniaki, którym podawano ibuprofen, są bardziej narażone na wystąpienie patentu przewodu tętniczego. Dzieje się tak, gdy przewód tętniczy nie jest zamknięty w odpowiednim czasie. Istnieje kilka opcji zamknięcia przewodu tętniczego, w tym operacja. Ponadto Ibuprofen może również hamować agregację płytek krwi, co może prowadzić do krwawienia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego działania niepożądanego, zaleca się nie podawać leku Ibuprofen Hasco wcześniakom.
Dawka podstawowa leku Ibuprofen Hasco wynosi 10 mg na kilogram masy ciała. Kolejne dawki wynoszą 5 mg na kilogram. Pierwsza dawka powinna być podana po 6 godzinach życia. Lek należy podawać przez najbliższe miejsce wkłucia. W ciągu pierwszych sześciu godzin życia może dojść do zamknięcia przewodu tętniczego płodu. Po tym czasie może być wymagany drugi kurs Ibuprofenu Hasco. O ile drugi kurs nie jest konieczny, lek należy odstawić w momencie ponownego otwarcia przewodu tętniczego.
Podczas podawania pozajelitowych produktów leczniczych należy wizualnie sprawdzić, czy lek nie zawiera cząstek stałych. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek cząstek stałych należy przerwać stosowanie leku i rozważyć alternatywne metody leczenia. NLPZ mogą również zwiększać ryzyko krwawienia, zwłaszcza w obecności leków przeciwpłytkowych i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Lekarz może wymagać wykonania morfologii krwi podczas leczenia NLPZ.
Chociaż odnotowano łagodne reakcje nadwrażliwości, takie jak ból brzucha i nudności, ciężkie reakcje nadwrażliwości mogą powodować obrzęk twarzy, duszność, a nawet wstrząs. W zależności od choroby podstawowej, te działania niepożądane mogą być poważne. Osoby doświadczające tych objawów powinny zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Inne poważne działania niepożądane mogą obejmować aseptyczne zapalenie opon mózgowych, ból brzucha i uszkodzenie wątroby.
Pacjenci z nadwrażliwością na aspirynę w wywiadzie powinni być uważnie monitorowani pod kątem krwawień i wrzodów żołądka. Nie należy im podawać ibuprofenu, chyba że lekarz uzna to za stosowne. Niewielka subpopulacja astmatyków jest wrażliwa na aspirynę. Objawy astmy wrażliwej na aspirynę mogą obejmować przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, polipy nosa oraz ciężki, potencjalnie śmiertelny skurcz oskrzeli. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Narodowe Centrum Informacji o Aspirynie pod adresem www.naic.org.